Wakacje w przedszkolu to wyjątkowy czas. Organizacja pracy jest wtedy zmieniona, ze względu na dzieci, które korzystają z przedszkola zastępczo (tylko przez okres wakacji), a także z powodu mniejszej frekwencji pozostałych dzieci i pań. W związku z tym, że każdego dnia skład grupy jest nieco inny, a grupa nie koniecznie zna się z nauczycielem i między sobą, warto wakacyjny czas wykorzystać nieco inaczej niż zwykle. Przedstawiam 10 pomysłów na wakacje w przedszkolu, które pozwolą nam wszystkim dobre się bawić i nabrać sił na przyszły rok szkolny! 🙂

 1. Zabawy integracyjne na wakacje w przedszkolu

Wakacje w przedszkolu oznaczają nowe grupy. Dzieci w wakacje jest mniej, a wolne miejsca zajmują dzieci z przedszkola zastępczego. Czasami dzieci łączone są miedzy grupami w obrębie swojego przedszkola. W związku z urlopami, niekoniecznie dzieci natrafiają na swoje Panie. A więc mamy: nową grupę + nowe panie. Dla komfortu obu stron, przyjemnie zacząć wakacje w przedszkolu od poznania swoich imion i zbudowania miłej atmosfery. Dobrze poprzedzić te zabawy przedstawieniem się.

 • Z chustą animacyjną: wszystkie dzieci trzymają chustę za uchwyty i machają nią w górę i w dół, na przemian, dosyć wolno. Nauczyciel wywołuje dwoje dzieci po imieniu. Np. Ania i Krzyś. Dzieci wbiegają pod chustę (gdy jest na górze), przybijają piątkę i wybiegają z powrotem na swoje miejsca.
 • Na poduszkach: wszystkie dzieci (poza jednym) siedzą w kole na poduszkach lub krzesełkach. Poduszki/krzesełka nie zmieniają miejsc w trakcie zabawy. Jedno dziecko stoi w środku koła, w kole nie ma żadnego wolnego krzesła. Nauczyciel wypowiada imiona dwójki dzieci siedzącej w kole – ich zadaniem jest zamienić się miejscami, a zadaniem osoby stojącej wewnątrz ‘podsiąść’ jedno z nich. Tym samym nowa osoba zostaje na środku i zabawa trwa dalej.
 • Domino integracyjne: na przygotowanych karteczkach nauczyciel wpisuje w wolne miejsca imiona dzieci, kilka karteczek zostawia pustych (nie wpisuje na nich imion). Grę zaczynamy od domino bez wpisanego imienia. Na polu napisane są frazy zachęcające do poznania się, obserwacji, zapamiętywania imion np. Ma niebieskie oczy/Ma najdłuższe włosy/ Pięknie się uśmiecha/Umie zwinąć język w rurkę. Dziecko, które uważa, że dana karteczka dotyczy jego osoby, zgłasza się. Nauczyciel wybiera jedno z dzieci i dokłada klocek z imieniem (jak w domino). Odczytuje następną frazę. Zasada jak w domino z tym, że z podaną cechą łączymy imię uczestnika gry. Gdy uznajemy, że dana cecha nie pasuje do nikogo (np. nikt w grupie nie ma niebieskich oczu, dokładamy jednostronnie puste domino – bez wpisanego imienia) i gramy dalej.

zabawa integracyjna domino

(w puste miejsca wpisujemy imiona, karteczki przygotowujemy z zapasem i kilku nie wypełniamy imionami)

Plik z domino do pobrania: domino integracyjne

 

 • Kto tak jak ja… – jedno dziecko siedzi na środku koła. Może trzymać dowolny gadżet do przekazania lub nie mieć nić. Dziecko mówi: “Kto tak jak ja…” – i dokańcza frazę według własnego pomysłu, np. “… lubi jeść lody truskawkowe”. Chętne osoby zgłaszają się – dziecko podchodzi do jednej z nich i przybija piątkę/ przekazuje gadżet. Następuję zmiana miejsc – nowa osoba siada na środku i kontynuuje zabawę.

 
2. Gra terenowa

Gry terenowe są super! Możemy zorganizować ją na terenie budynku przedszkola lub na świeżym powietrzu. Dzieci otrzymują mapę i z nauczycielem przemierzają wyznaczony teren, poszukując punktów z zadaniami. Zadania mogą być pozostawione w kopertach lub przedstawiane przez starszaki, które zaangażowałyśmy w organizację. Jakie zadania układać? Jakie tylko wyobraźnia nam podpowie, np.:

 • zaśpiewajcie piosenkę;
 • zróbcie 10 pajacyków;
 • zbudujcie z patyczków sześcienną kostkę;
 • przekażcie sobie hasło bez użycia słów (kalambury);
 • itp. – nada się wszystko, rozpoznawanie postaci z bajek, poznawanie owoców po zapachu i warzyw po smaku. Wszystko! 🙂

 

3. Gry planszowe

To doskonały czas, by zrobić z nich użytek. Gra “5 sekund”, “Mistakos – bitwa o stołki” albo “Nie być osiołkiem” to hity! Sprawdzi się wszystko, ja przy okazji zaprezentuję swoją listę faworytów – Jenga, Dobble, Mistakos, Kim jestem, Zgadnij, kto to i 5 sekund. Jeśli chcecie nabyć planszówki w dobrej cenie – szerokim łukiem omijajcie Empik i galerie handlowe. Polecam skonfrontować ceny na allegro, ceneo i dokonać rozsądnego wyboru 😉

 
4. Zabawy masami sensorycznymi

Każdy je uwielbia. Wakacje w przedszkolu to doskonały czas na przetestowanie ciastoliny domowej roboty, albo superciągliwego gluta! A może masa aksamitna w 5 minut? Czemu nie! Wszystko, co da przyjemność i miłe wrażenia sensoryczne jest jak najbardziej wskazane!

Doskonały pomysł na ścieżkę sensoryczną znajdziecie na panimoniowym facebooku lub tutaj: odnośnik do filmu.

5. Eksperymenty!

Każde będą doskonałe, ale warto dzieciaki zaskoczyć! Może np. zrobimy kamień z mleka? Albo własny kompas, który autentycznie wyznaczy północ? Może wulkan? Czemu nie!

 • Ciecz nienewtonowska, czyli płynna masa, w którą uderzysz, a okaże się twarda jak kamień!
 • Jak zrobić tęczę na mleku i zamienić mleko w kamień? Popatrz sama! Eksperymenty z … MLEKIEM
 • Podróże w wakacje to jest to – jak zrobić kompas, który pokaże północ? Podróże dookoła świata
 • Farbowane pestki dyni – piękne kolory! Jak farbować pestki dyni

6. Zabawmy się inaczej!

O, tak! Niech wakacje będą zakręcone i budzą na nowe zainteresowanie dzieci. Dobrze odejść od klasycznych zajęć i skorzystać z nietypowych inspiracji. Tu jest ich sporo:

Chętnie dowiem się jak u Was mija ten wakacyjny czas 🙂 !

 

Facebook Comments