Wszystko co potrzebne na pasowanie na przedszkolaka – dyplomy, inspiracje, piosenka! Wesoły zestaw, dzięki któremu ten emocjonujący dzień będzie pełny miłych niespodzianek, radosnego śpiewu i uśmiechów naszych maluchów.

Pasowanie na przedszkolaka – dyplomy… na zakończenie! A co na początek?

Pasowanie na przedszkolaka – kiedy?

Z reguły pasowania na przedszkolaka odbywa się z początkiem roku. Czasem też, jako podsumowanie pierwszego roku w przedszkolu, realizowane jest w czerwcu. Wszystko zależy od nas i od tego, jak przeminął okres adaptacyjny naszym maluszkom. A może jeszcze nie przeminął (zajrzyj tutaj)?

Pasowanie na przedszkolaka – co może się przydać i o czym warto pamiętać?

 • współpraca ze starszymi grupami – zaangażowanie ich w pomoc, śpiew piosenek, prowadzenie uroczystości;
 • zaproszenia dla rodziców;
 • nietypowe atrakcje – balony, miejsce do malowani buzi, duże bańki;
 • nagłośnienie, mikrofony, źródło muzyki, rzutnik
 • dużo miejsca dla gości 🙂

Niezależnie od tego, w jakiej formie przeprowadzimy tę uroczystość, wesołe dekoracje i oprawa artystyczna będą miłym urozmaiceniem!

Pasowanie na przedszkolaka – inspiracje

W zależności od tego, czy nasza placówka prowadzi w tym roku jedną, dwie lub jeszcze więcej grup maluszków, uroczystość będzie miała zupełnie inny charakter. Czasem decydujemy się na szkolną galę, podczas której dzieci śpiewają piosenki i recytują wierszyki. Nuda! 🙂

Zróbmy coś nietypowego!

W zależności od liczby osób, zadania możemy wykonywać grupowo, w małych zespołach lub indywidualnie – zapraszając reprezentantów grup na scenę.

Jakie elementy można zawrzeć w toku świętowania?

 • Turniej przedszkolakaprzeszkody w formie ścieżki sensorycznej (tak jak na zdjęciu)
 • Prezentacja multimedialna – na rzutniku wyświetlane są zdjęcia zrobione w naszym przedszkolu, zadaniem dzieci jest odgadnąć co to za pomieszczenia, np. stołówka, szatnia, plac zabaw
 • Kto jest kim? – analogicznie jak we wcześniejszym punkcie, na rzutniku wyświetlamy zdjęcia osób pełniących ważne funkcje w naszym przedszkolu – zadaniem dzieci jest odgadnąć kto jest kim
 • Quiz przedszkolaka – każde z dzieci otrzymuje dwa patyczki do głosowania – na jednym znajduje się uśmiechnięta buźka, na drugim – smutna, które są odpowiednikiem “tak” i “nie”. Prowadzący czyta pytania zamknięte, a zadaniem dzieci jest ocenić jego prawdziwość – buźki do wydruku TUTAJ;
 • Do kogo to należy? – na scenę zaproszeni zostają nauczyciele, terapeucie, specjaliści i personel pełniący charakterystyczne dla dzieci funkcje w pasowanie na przedszkolakaprzedszkolu: konserwator, pani woźna, arteterapeuta, rytmik, logopeda, itp. W zależności od tego jak duży jest personel naszej placówki, możemy zaprosić kogo tylko nam podpowie wyobraźnia. Dzieci otrzymują zestaw przedmiotów – np. śrubokręt, szufelkę, gitarę, krzesło od pianina, dziennik, ustnik logopedyczny (może lepiej zeszłoroczny;) – ich zadaniem jest zdecydować do kogo należy dany przedmiot;
 • Który to przedszkolaczek? – w tej zabawie role są odwrócone. Na scenę zapraszamy nauczyciela, który siada tyłem do dzieci. Jego zadaniem jest rozpoznać po głosie przedszkolaki ze swojej grupy;
 • Impreza tematyczna – w zależności od tego, jak nazywają się grupy biorące udział w pasowaniu, przed uroczystością możemy zaproponować przygotowanie tematycznego stroju (np. na zielono jako grupa Żabek, na niebiesko grupa Rybek, itp.) i zorganizować zabawy nawiązujące fabułą do nazw grup, np. żabie skoki przez przeszkody, łowienie rybek wędką z magnesem, skradanie się obok śpiącego misia, zbieranie orzeszków na czas jak wiewiórka, itp. – wiele zadań inspirowanych zwierzątkami znajdziecie TUTAJ
 • Zwiad terenowy, bieg patrolowy – zajęcia inaczej, których propozycje znajdziecie TUTAJ.

Pasowanie na przedszkolaka – piosenka

Przestawiam Wam mojego faworyta
Piosenka do pobrania poniżej:

Pasowanie na przedszkolaka – dyplomy

Przedstawiam trzy wzory i linki do pobrania:

pasowanie na przedszkolaka - dyplomy

pasowanie na przedszkoala - dyplomy
 
Do pobrania:

Pasowanie na Przedszkola – czy materiały są bezpłatne?

Tak jest, dla Was tak 🙂 Ja jednak opłacam serwer, transfer i “miejsce w sieci” – po to, by wszystko było zupełnie darmowe dla gości. Dlatego zachęcam do wsparcia. Brakuje nam już naprawdę niewiele! Jeśli macie problem z przebrnięciem przez zrzutkę – piszcie 🙂

A jak u Was wygląda Pasowanie na Przedszkolaka?

Facebook Comments