Jak wiecie, tegorocznym priorytetem polityki oświatowej jest budowanie postawy poszanowania Ojczyzny i edukacja patriotyczna. Czy Wam również 100. rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu wydaje się być tematem trudnym do zrealizowania? A jeśli tak, to dlaczego? Myślę, że nasze odczucia początkowo były podobne! Dzieci kochają zabawę – zabawa to śmiech, wspólne wygłupy. Patriotyzm brzmi tak poważnie! Jak zaplanować nasze działania? Jak mówić o bohaterach, którzy zasłużyli się dla naszego kraju? Co zrobić, by 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu była czasem dobrej zabawy? Poniżej przedstawiam kilka pomysłów.

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu – współpraca z rodzicami

Każda okazja jest dobra, by zaangażować rodziców we wspólne działanie z dzieckiem. Warto, aby jego efekty przenosić na teren przedszkola. W związku z tym proponuję zorganizować konkurs dla dzieci i rodziców, podczas którego główną inspiracją staną się jubileuszowe obchody.

Jakie konkursy można zorganizować:

 • Propozycja numer jeden to konkurs plastyczny Pocztówka z Polski – zadaniem rodziców i dzieci jest wspólne zaprojektowanie pocztówki. Konkurs kończy się wyłonieniem zwycięzców oraz wystawą wykonanych prac na terenie placówki
 • Dodatkowo lub opcjonalnie zorganizować można konkurs na grę planszową Dookoła Polski – zadaniem rodziców i dzieci jest wspólne wykonanie gry planszowej, która w swoich zadaniach/wyglądzie planszy uwzględni inspiracje zaczerpnięte z polskiej historii i tradycji.

Alternatywą dla konkursów jest zorganizowanie wystawy Moja piękna Ojczyzna. W formie wystawy zaprezentowane zostaną fotografie wykonane przez dzieci i rodziców, opatrzone autorskim komentarzem dziecka. Np. “To ja i moi rodzice. Jesteśmy na wycieczce w górach. Właśnie zdobyliśmy Śnieżkę”. Fotografie oprawione w passe-partout można wywiesić w głównym holu przedszkola, wprowadzając innych w patriotyczny klimat. Dodatkowo takie przedsięwzięcie zachęca do podjęcia dyskusji z dzieckiem na temat piękna Polski.

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu – konkursy międzyprzedszkolne

Jak wiadomo, każdego roku przedszkola organizują niezliczone ilości konkurów międzyprzedszkolnych. Moim zdaniem, zgodnie z moją własną statystyką – plastycznych jest najwięcej. Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości warto zainspirować innych do działania, organizując ciekawy konkurs w tej tematyce:

 • Konkurs plastyczny “Biało-czerwone inspiracje”: zadaniem uczestników (rodziców wraz z dziećmi) jest wykonanie pracy plastycznej, w której wykorzystają jedynie dwa kolory (i ich odcienie) – biały i czerwony. Można doprecyzować czy dopuszczalne jest dorysowanie cienkich konturów np. czarnym flamastrem/cienkopisem.
 • Konkurs literacki dla grup przedszkolnych “Przygody Orła Białego”: zadaniem uczestników jest stworzenie historyjki obrazkowej przedstawiającej wymyślone przez dzieci opowiadanie dotyczące przygód Białego Orła. Nie chodzi tu o odtworzenie znanej legendy, a raczej o to, aby puścić wodze fantazji i stworzyć nową rzeczywistość, w której zaistnieje Biały Orzeł. Warto doprecyzować liczbę i wielkość obrazków, z których składać powinna się historyjka obrazkowa. Finałem konkursu może być odczytanie historii i przedstawienie obrazków w formie pokazu slajdów na Gali Finałowej. W tej wersji obrazki będą skanowane – z tego względu w regulaminie należałoby uwzględnić kilka informacji: aby obrazki były ponumerowane, niepołączone w żaden sposób (luzem) oraz przygotowane jednostronnie. Wtedy skanowanie będzie dużo prostsze
 • Konkurs wokalny – przegląd piosenki patriotycznej: zadanie uczestników jest jasne. Warto dookreślić wielkość występującej grupy, dostępny sprzęt i nagłośnienie oraz dozwolone pomoce (np. czy zezwala się na podkład ze słowami czy jedynie na podkład muzyczny – bez śpiewu nagranego na nośniku muzycznym)
 • Konkurs matematyczny np. “P+O+L+S+K+A=<3” – zadaniem uczestników będzie zmierzyć się w różnych potyczkach matematycznych i rozwiązywać zagadki matematyczne i logiczne, skonstruowane w oparciu o Polskie legendy, symbole i tradycje.

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu – spektakl

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w przedszkolu warto zorganizować spektakl, podczas którego dzieci poznają namiastkę historii Polski w przystępny dla siebie sposób. Warto zauważyć, że spektakl to także dobra forma, aby utrwalić polskie barwy narodowe oraz symbole. By nie było zbyt patetycznie – występ urozmaicą piosenki.

Spektakl “Sto lat radości z niepodległości” znajdziecie tutaj.

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w przedszkolu – piosenki

Mój dom jest biało-czerwony

Nasza najpiękniejsza

Nie ma jak dom

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości – ciekawe inicjatywy

100 rocznica odzyskania niepodległości w przedszkoluOto kilka pomysłów na to, co ciekawego można zrobić z dziećmi:

 • zorganizować tydzień tematycznie poświęcony polskim artystom oraz naukowcom;
 • zaangażować się w wymianę pocztówkową z innymi przedszkolakami;
 • zorganizować grę terenową w najbliższej okolicy przedszkola, podczas której dzieci będą wykonywać zadania typu: ułożenie flagi z korków od butelek, układanie puzzli przedstawiających polskie godło, quiz wiedzy o Polsce (TAK/NIE), itp.
 • dodatkowo można wziąć udział w wystawach organizowanych w Twoim mieście – na pewno przynajmniej część z nich dotyka historii Polski
 • poznawać tradycje i regionalizmy mające swoje miejsce w Polsce (kulturę kaszubską, tradycyjne stroje regionalne, itp)
 • wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego
 • zorganizować biało-czerwony tydzień, zachęcając wszystkich do ubioru w tych kolorach.

100.Rocznica Odzyskania Niepodległości – karty pracy, puzzle, kolorowanki

W związku w odbywającymi się uroczystościami, warto utrwalać symbole narodowe na drodze dobrej zabawy – kolorując, wydzierając, układając puzzle. Gigazestaw takich różności znajdziecie tutaj:

100.Rocznica Odzyskania Niepodległości – jak wytłumaczyć to dzieciom?

100.rocznica odzyskania niepodległości w przedszkoluCóż za abstrakt, prawda? Jak wytłumaczyć takim maluszkom o co chodzi z tą całą niepodległością! Myślę, że pójdzie nam łatwiej, niż pozornie to oceniłyśmy.

Co jest dla nas istotne? Co chciałybyśmy przekazać dzieciom? Uważam, że najważniejsza jest trywialna, a za razem tak ważna myśl – że Polski nie było, a jest! Że nie jest to kwestią przypadku, ale wynikiem trudu, którzy ponieśli nasi rodacy.

Moim zdaniem, najprościej, poza rozmową, wyciąć prowizoryczną mapę Polski z szarego papieru i wybrać troje dzieci, oznaczając je symbolicznie jako trzech zaborców. Teraz każdy z nich ma za zadanie wydrzeć jeden kawałek dla siebie. Podarta mapa to dobry symbol tego, jak Polska została “rozdzielona” i tym samym zniknęła z mapy.

Dodatkowo, korzystając z tej metafory w działaniu, warto uzmysłowić dzieciom, że “posklejanie mapy” to nic prostego i wymaga trudu i wysiłku wielu osób.

Wydaje mi się, że w ten prosty sposób, abstrakcyjne dla dziecka “zniknięcie z mapy”, stanie się czymś możliwym do wyobrażenia. A Wy jak wyjaśniacie to dzieciom? Chętnie poznam Wasze pomysły!

Facebook Comments