Zabawy słuchowe w przedszkolu to bardzo ważny element naszej codziennej pracy. Każda nauczycielka wie, że na długo, długo przed tym, nim rozpoczniemy wprowadzanie liter i na długo przed tym, nim będziemy doskonaliły słuch fonematyczny, konieczne są zabawy słuchowe w przedszkolu. Jakie zabawy słuchowe w przedszkolu sprawdzają się najlepiej?

Zabawy słuchowe w przedszkolu – dlaczego tak?

  • doskonalą umiejętność koncentrowania uwagi słuchowej, która jest konieczna do rozróżniania opozycji tj. kura-góra, tomek-domek, kasza-kasa, itp.
  • działają relaksacyjnie – ćwiczenia słuchowe wypływają na dzieci wyciszająco, angażują do słuchania, tym samym hamując chwilowo mowę;
  • wpływają na poczucie rytmu i doskonalą percepcję słuchową (umiejętność rozróżniania dźwięków, ich wysokości, tempa, itp);
  • rozwijają koncentrację uwagi – samej w sobie, ponieważ wymagają dużego skupienia;
  • są interesujące – opierają się na instrumentach, zabawkach, muzyce, które dla dziecka są po prostu ciekawe.

Zabawy słuchowe w przedszkolu – dla kogo?

Dla każdego!  Zabawy słuchowe wspierają dzieci przed nauką pisania i czytania, rozwijają ich umiejętności w obszarze muzycznym i są przede wszystkim dobrą zabawą. Bez dwóch zdań, stanowią pozytywną wartość dla wszystkich grup wiekowych – żłobka, maluszków, średniaków i starszaków 🙂

Zabawy słuchowe w przedszkolu – jak zrobić to ciekawe?

Zabawy słuchowe w przedszkolu niosą ze sobą ogromną wartość i olbrzymi potencjał. Dają możliwość przeprowadzenia ich w sposób ciekawy i w pełni angażujący naszych wychowanków. Rozwijanie zdolności słuchowych pozwala wykorzystać instrumenty, nagrania, ale także niebanalne zabawki edukacyjne.

Przedstawiam garść inspiracji 🙂

Zabawy słuchowe w przedszkolu:

  • Raz i dwa, raz i dwa, każdy klaszcze tak jak ja! – prowadzący wyklaskuje rytm, a inni starają się do precyzyjnie odtworzyć. Alternatywnie można tupać, śpiewać, kląskać i skakać do rytmu 🙂
  • Krok za krokiem – w tej zabawie jedna osoba ma zawiązane oczy i podąża za dźwiękiem wydawanym przez kolegę za pomocą np. marakasu, zabawę można urozmaicić wyznaczając trasę papierową taśmą – za jej przekroczenie dziecko wraca na start lub odpada z gry;
  • Ukryte dźwięki – w tej zabawie wykorzystujemy telefon lub przenośny odtwarzacz muzyki, np głośnik na bluetooth. Telefon lub głośnik chowamy w sali i puszczamy dowolną piosenkę z dziecięcego repertuaru. Zadaniem wybranych dzieci jest słuchać uważnie i odnaleźć ukryte urządzenie;
  • Pudełko – zadaniem dzieci jest potrząsać pudełkiem, w którym ukryte są przedmioty codziennego użytku, np. klucze, telefon i zgadnąć co się z nich znajduje.

Zabawy słuchowe w przedszkolu z wykorzystaniem memory dźwiękowego:

Ostatnio w poszukiwaniu dobrych zabawek, które warto mieć w przedszkolu, szczęśliwie trafiłam TUTAJ. Sklep DobreZabawki.com to trafione miejsce, jeśli szukanie zabawek w dobrej jakości, wybranych z pasją i dużą świadomością potrzeb rozwojowych dziecka. Ciekawe miejsce do odwiedzania, po poza typowym asortymentem traficie tam na wiele mądrych artykułów.

Zastosowanie jednej z nich, a mianowicie Memory dźwiękowego, przedstawię Wam poniżej.

Wariacje wokół Memory Dźwiękowego:

zabawy słuchowe w przedszkolu

Memory Dźwiękowe to dwanaście muzycznych trójkątów, a w sumie to trójkątnych graniastosłupów, dobranych parami. Każda para zawierza wewnątrz klocka inną zawartość, co sprawia, że wydają różnorodne dźwięki. Jak wykorzystać klocki w przedszkolu?

Zamiast marakasów

Muzyczne trójkąty to coś, co szybko polubią dzieci. Są małe, wygodne do przechowania i łatwe do wręczenia dzieciom. Są bardzo pomocne w czasie ćwiczeń rytmizujących.

Różnicowanie dźwięków

Nauczyciel umawia się z dziećmi na dwie zasady, np. “gdy usłyszycie ten dźwięk, skaczcie jak piłeczki; gdy usłyszycie tamten dźwięk – tupcie nogami”;  zabawie wykorzystujemy dowolną liczbę różnie brzmiących trójkącików.

Klasyczne memory dźwiękowe

Zgodnie z zamysłem autora, klocki kładziemy kolorowym obrazkiem do dołu i analogicznie do gry w memory (superpamięć) odsłuchujemy dwa klocki, próbując znaleźć pary. Znalezione pary takich samych dźwięków są odkładane na bok. Podpowiedzią jest ten sam kolor klocków.

Zgadnij, co to za dźwięk

asze przedszkolaki zostają podzielone na dwie grupy. Przedstawiciele każdej z nich siadają na środku koła. Każdy otrzymuje zestaw sześciu trójkątów (taki sam). Para siada plecami do siebie. Jedna z osób prezentuje dźwięk wybranego przez siebie trójkącika, a zadaniem drugiej jest odnaleźć wśród swojego zestawu trójkącik do pary. Na końcu dzieci porównują kolory, upewniając się czy zagadka została poprawnie rozwiązana.

zabawy słuchowe w przedszkolu

Indywidulny trening słuchowy

Klocki, choć mogą być wykorzystywane w codziennej pracy z całą grupą, stanowią alternatywę do zajęć indywidualnych. Zadaniem dziecka jest odszukiwanie dwóch tam samo brzmiących klocków. Jest to świetne ćwiczenia na zajęcia kompensacyjne lub logopedyczne.

Porównywanie brzmienia

Poszukiwanie par

Czary-mary, widzę pary! 

Alternatywna wersja w formie zabawy ruchowej. Dzieci otrzymują po jednym trójkącie i spacerują swobodnie w sali. Na znak nauczyciela dzieci starają się połączyć ze sobą w pary, ze względu na taki sam dźwięk.

Głuchy telefon muzyczny

Jedno z dzieci przedstawia dowolny rytm wystukując go na naszym muzycznym marakasie. Zadaniem jego sąsiada jest odtworzyć taki sam rytm np. klaszcząc.

Kto tak gra?

Jedna osoba zamyka oczy, pozostałe trzymają trójkąty. Osoba wybrana przez nauczyciela gra na swoim trójkąciku. Przedszkolak z zamkniętymi oczami otwiera je i odsłuchuje grzechotki każdego gracza po kolei, dzieląc się informacją zwrotną “To nie to samo/to jest to samo, co słyszałem wcześniej”. Bardzo trudna i podnosząca poziom gra! Prawdziwe wyzwanie dla starszaków.

Podsumowanie

Memory dźwiękowe bawi moje maluszki w trakcie zajęć na dywanie, jest zabawką, po którą same sięgają w ranku i grają w parach, jest dodatkową pomocą na logopedycznych sesjach terapeutycznych i urozmaiceniem logorytmicznych zajęć w żłobku. Choć trójkąciki są w ciągłym obiegu, nie widać na nich śladu użytkowania – są drewniane. Naprawdę lubię drewniane pomoce! 🙂 Ale to na marginesie.

Mała pomoc potrafi dać wiele inspiracji, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Memory słuchowe znajdziesz i obejrzysz TUTAJ

Gdzie szukać kolejnych inspiracji i pomocy dydaktycznych?

Facebook Comments