Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka, to ogromna porcja materiałów dydaktycznych dla przedszkolaków i nie tylko! Temat rodziny poruszamy kilka razy w roku. Dobre momenty stanowią takie święta, jak Dzień Mamy i Taty czy Dzień Babci i Dziadka. Z racji tego, że zbliża się nasze narodowe święto, pomyślałam, że warto poruszyć temat rodziny w kontekście przynależności do grup społecznych.

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka, co zawiera?

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka to zestaw materiałów obrazkowych, które można wykorzystać do udekorowania naszej sali, ale także w czasie zajęć jako materiały obrazkowe. Każda z pomocy jest przygotowana do druku w formacie A3, A4 i mniejszych, nie tracąc na jakości.

Poniżej znajdziecie również napisy do czytania globalnego zapisane literami wielkimi i małymi (drukowanymi).

Drzewa genealogiczne, puzzle i pomysły na zabawy mają pomóc wzbogacić zajęcia i nadać im wysoką jakość dydaktyczną.

Sposobów na wykorzystanie materiałów może być wiele. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Zabawy ruchowe, logiczne i pląsy:

 • Rodzinki – dzieci poruszają się swobodnie w rytm muzyki. Kiedy muzyka zostaje zatrzymana, zadaniem dzieci jest połączyć się w rodzinki, zgodnie z instrukcją nauczyciela, np. “mama, tata i dziecko”. Osoby, którym się nie udają, odpadają lub wykonują “ekstra zadanie” (5 podskoków, 10 obrotów, itp.)
 • Gdzie jest bobas? – jedno z dzieci siedzi z zamkniętymi oczami na środku koła. Inne, wybrane z dzieci, woła parodiując bobaska “mamo/tato”. Zadaniem siedzącego na środku jest odgadnąć kto wołał.
 • Rodzinka jak ta – zadaniem dzieci jest ułożyć taką samą rodzinę, jak rodzina zaprezentowana przez nauczyciela lub drugie dziecko z pary. Rodzinki mogą tworzyć szeregi koralików, kolorowych patyczków czy figur geometrycznych, w zależności od tego, co mamy na celu doskonalić.
 • Miejsce parkingowe – każde z dzieci dostaje karteczkę z szeregiem liter i cyfr lub figur geometrycznych, która stanowi rejestrację ich samochodu. Zadaniem dzieci jest znaleźć miejsce parkingowe z takim samym kodem. Miejsce parkingowe może być przestrzenią na dywanie wyznaczoną papierową taśmą.
 • Rodzinki głoskowe – zadaniem dzieci jest połączyć się w rodzinki na podstawie pierwszej głoski swojego imienia

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Rozwijanie świadomości przynależności do grup społecznych

Rozwój społeczny i emocjonalny w przedszkolu ma miejsce szczególne. Wartości i umiejętności w jakie wyposażymy dzieci w tym wieku, zostają w ich sercach i umysłach na całe życie. Nie jest łatwo, w toku codziennych zajęć, w prost kształtować poczucia przynależności do grup społecznych, choć oczywiście, mimowolnie, wspólnie działają również budujemy tę wiedzę.

Przy okazji tematu rodziny warto zaplanować zajęcia w taki sposób, by umożliwić dzieciom poszerzanie ich wiedzy na temat rodziny i zależności społecznych.

Czego potrzeba?

 • nazwy grup i ilustracje pomocnicze, tj. pracownicy, przyjaciele, sąsiedzi, przedszkolaki, członkowie rodziny, itp. (do pobrania, poniżej wzór). Zestaw zawiera 10 ilustracji i podpisów.
 • pętle lub obręcze;
 • ilustracje członków rodziny wydrukowane w kilku kopiach – można je pobrać tutaj, a poniżej przedstawiam kilka wzorów
Przebieg zabawy:

 • nauczyciel rozkłada na dywanie pętle i oznacza je napisem: np. “Pracownicy”, “Członkowie rodziny” i pomocniczymi ilustracjami z zestawu. Na dywanie znajdują się ilustracje członków rodziny. Zadaniem dzieci jest dopasować członków rodziny do każdej z grup, w której mogą się znajdować. Dzięki temu, dzieci odkrywają, że mama jest nie tylko mamą, ale i przyjaciółką i sąsiadką, a babcia, nie tylko członkiem rodziny, ale również pracownikiem, przyjacielem i sąsiadką. Same zaś przedszkolaki to również już nie tylko przedszkolaki. Takie zajęcia pozwalają doświadczać przynależności do różnych grup.

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Kto jest kim?

Wykorzystując drzewa genealogiczne możemy uświadamiać dzieciom, że mama jest również siostrą wujka, babcia mamą mamy, a tata wujkiem ich kuzyna. Warto wspomagać opowiadanie o tym obrazkiem. Można też zachęcić dzieci do umiejscawiania podpisów w odpowiednim miejscu.

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Puzzle do zapoznania z literami i cyframi

To kolorowa i przyjemna dla dziecka pomoc, dzięki której utrwalają litery lub cyfry, w zależności od tego, co planujemy doskonalić w danym tygodniu.Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Napisy do czytania globalnego i kartoniki do oznaczania samogłosek i spółgłosek

To bardzo pomaga dzieciom przygotowującym się do pójścia do szkoły. Uświadamianie istnienia samogłosek i spółgłosek pozwala uniknąć wielkich trudności w edukacji szkolnej. Warto od początku oznaczać je zwyczajowo, samogłoski na czerwono, a spółgłoski na niebiesko.

Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Co do kogo należy?

Ta zabawa może przysporzyć wiele śmiechu. To cenne doświadczenie uświadomić sobie co do kogo należy w domu. Czas odciąć się od stereotypu gotującej i sprzątającej mamy oraz taty, który naprawia wszystko co się zepsuje.

Czego potrzeba?

 • karta mamy i taty dla każdego dziecka lub grupy;
 • ilustracje czynności w dwóch kopiach, dla każdego dziecka lub grupy;
 • nożyczki i kleje.

Będzie wystarczające wydrukować je po 2 na jednej stonie, w formacie A5.

Zadaniem dzieci jest przyporządkować symboliczne ikony czynności do osób, które są za nie odpowiedzialne.
Ja i moja rodzina – gigapaka przedszkolaka. Plakat do dowolnego wykorzystania.

Wasze pomysły i komentarze

Zachęcam! Macie mnóstwo świetnych pomysłów. Pod postem znajdziecie dwa miejsca na Wasze myśli i komentarze – facebookowe i nie-facebookowe. Bez żadnego logowania innych cudów. Zachęcam, bo Wasze inspiracje w wersji do pobrania trafiają potem tutaj 🙂

Na 11 listopada

Jeśli temat rodziny poprzedza listopadowe uroczystości, może się Wam przydać:

 

Facebook Comments