Dyżurni w przedszkolu to działanie, dzięki któremu nasze przedszkolaki uczą się pomagać i pełnić funkcje społeczne. By przedszkolne tablice zachęcały do podjęcia działań, przedstawiam obrazkowy set różności dla dyżurnych i dwie wersje tego, jak można to moim zdaniem wykorzystać. I oddycham z ulgą, że dzieci w tym wieku wprost uwielbiają obowiązki i pomaganie:)

Dyżurni w przedszkolu – inspiracje

Czy dyżurny musi być tylko jeden? Absolutnie nie! Ponieważ dzieci w naszej grupie jest bardzo dużo, a zadań do wykonania wiele, postanowiłam wybrać dziesięć, które moim zdaniem przydają się najczęściej. Wybranie dyżurnych pozwala uniknąć konfliktów i rozczarowania dzieci – np. wybrany na dany tydzień strażnik pierwszej pary jest nim i nikt tego nie podważa 🙂 W końcu to dyżurny!

Dyżurni w przedszkolu – zadania do wykonania

W związku z wejściem w życie nowej ustawy programowej, w naszych salach powstać mają przynajmniej cztery kąciki. Wiele ciekawych materiałów na ich temat znajdziecie tutaj. Korzystając z tej samej szaty graficznej oraz nazewnictwa kącików stworzyłam cztery pierwsze plansze dyżurnych:

  • strażnik kącika czytelniczego;
  • strażnik kącika konstrukcyjnego;
  • strażnik kącika przyrodniczego;
  • strażnik kącika artystycznego.

Poza podstawowym czteroelementowym składem, w zestawie znajdziecie:

  • strażnika czystej łazienki;
  • mistrza czystych stolików;
  • strażników pierwszej pary;
  • opiekuna ogrodu;
  • bohatera samotnych zabawek
  • dyżurnego do zadań specjalnych, który realizuje wszystko to, co jest bieżącą potrzebą grupy.
Dyżurni w przedszkolu – wzory
Dyżurni w przedszkolu – jak wykorzystać materiały?

I. Jak tylko chcesz 🙂

II. Przedzielają każde zadanie wybranej grupie dzieci lub jednemu dziecku. Kiedy zawiesisz wszystko na tablicy – każdego dnia lub tygodnia rozdziel z dziećmi zadania, przypinając do planszy klamerki z imionami dzieci. Tak wyglądało to u nas rok temu, jeszcze w oparciu o starą wersję kart.

20160829_162141

III. Wybierając dwójkę dzieci i rozdzielając między nich zadania, w kolumnach:

20160824_093202

Możesz też skorzystać z tych plansz z miejscami na imię:
Duże plansze dyżurnych do pobrania tutaj:

Plansze dyżurnych z podziałem zadań do pobrania tutaj:

Jeśli ciekawi Was jak powstają różne pomoce polecam zaplecze bloga na fejsbuku 🙂

P.S. Co robi Dyżurny do zadań specjalnych? Wszystko to, czego nie udało mi się ująć w plansze. Może głaszcze dzieci w czasie odpoczynku, a może wybiera bajkę do przeczytania. Wierzę, że nauczycielki przedszkola mają niezliczone pomysły, na które nawet nie wpadłam 😉

Zapisz

Zapisz

Facebook Comments