Zebranie z rodzicami – plan, dokumenty, porady
Zebranie z rodzicami, szczególnie na początku przygody z przedszkolem, to bardzo ważny moment. Dzięki dobrej prezentacji oraz dobrze zaplanowanemu spotkaniu unikniemy w przyszłości wielu nieporozumień. Pomożemy również oswoić się rodzicom z placówką, a co najważniejsze – przekażemy wszystkie cenne informacje, dzięki którym nasze przedszkolaki będą miały wszystko, czego potrzebują.
Zebranie z rodzicami – jak się przygotować?
Zebranie z rodzicami to ważna sprawa! Przygotowanie nie powinno odbywać się na ostatnią chwilę. Nieprzemyślane wypowiedzi, chaos i dezorganizacja sprawiają, że rodzice obecni na zebraniu są zniecierpliwieni i poirytowani. Nie trzeba nikomu wyjaśniać, dlaczego taki stan nie jest pożądany. Tak więc, szanując czas swój i rodzica, zaplanujmy i przygotujmy wszystko wcześniej, sprawdźmy czy długopisy piszą i zaaranżujmy przestrzeń w sali, tak, by każdy miał miejsce siedzące.
Zebranie z rodzicami – plan
Plan na zebranie z rodzicami na pewno różni się w każdej grupie – w jednych przedszkolach zbieramy na wyprawkę, w innych – rodzice zakupują przybory sami sami. W niektórych, zebranie z nauczycielem poprzedza spotkanie z dyrekcją, w innych nie. Na marginesie: spotkanie z dyrekcją poprzedzające spotkanie z nauczycielami to doskonały pomysł. Dyrektor uroczyście i oficjalnie wita rodziców i ściąga z nauczyciela ciężar omawiania procedur, opłat, regulaminów i innych kwestii prawnych. Niezależnie od przedszkola – wiele punktów pokrywa się. O czym nie powinnyśmy zapomnieć?
Do pobrania:
Powitanie i przedstawienie nauczycieli
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne! Brakuje w toku studiów kierunku, który zdradzałby młodym nauczycielom techniki autoprezentacji, Co można powiedzieć na swój temat? Jakie jest nasze wykształcenie, stopień awansu, czym zajmujemy się dodatkowo – w kwestii szkoleń, na pewno mamy czym się pochwalić. Warto podzielić się swoim stażem pracy oraz jakimś drobiazgiem z naszego “prywatnego życia”. To buduje miłą atmosferę – wszyscy lubią wiedzieć z kim mają do czynienia. Krótkie zdanie “Prywatnie żona, mama trójki dzieci” albo “W wolnych chwilach zapalona biegaczka” – nie pozbawia
nas prywatności, a wywołuje uśmiech na twarzy rodziców. Starajmy się jednak ograniczyć naszą prezentację do trzech zdań, rodzic na zebraniu to najwyższy poziom zniecierpliwienia 🙂
Wybór protokolanta
Po każdym zebraniu w naszej grupowej dokumentacji powinien znaleźć się protokół z jego przebiegu. Chętny rodzic powinien zawrzeć w protokole wszystkie postanowienia, które zapadły na radzie. Jak ułatwić mu pracę i mieć pewność, że wszystko zostało zapisane? Proponuję przygotować protokół z miejscami do wypełnienia, zgodny z planem naszego zebrania. Gotowy szablon do wydruku i edycji możecie pobrać poniżej:
Prośba o podpisanie listy obecności
Sprawa oczywista, na każdym zebraniu musi być lista! 🙂 Jedna dla nauczyciela, jedna dla przedstawiciela trójki grupowej. Możecie skorzystać z poniższej tabeli:
Rozdanie rodzicom protokołów zebrania w wersji mini
Prosta rzecz – przygotowany protokół drukujemy choćby w pomniejszeniu i wręczamy każdemu rodzicowi. Dzięki temu unikniemy wielu pytań i niedomówień, a rodzice poczują się komfortowo, wiedząc ile kwestii pozostało jeszcze do omówienia… A może przerażą się i uciekną? Oby nie! 🙂
Czego potrzebują przedszkolaki? – przedstawienie listy rzeczy, w które powinien wyposażyć dziecko każdy rodzic
Warto przypomnieć rodzicom, jak ważne jest to dla nas i dla dzieci, by w razie drobnego wypadku, miały ze sobą zapasowe zestawy ubrań. A co poza tym? Obuwie zmienne (ze sztywną podeszwą, antypoślizgowe, łatwe do samodzielnego ubrania i ściągnięcia przez dziecko), chusteczki higieniczne (suche i mokre), piżama, poduszka, szczoteczka do zębów, pasta do zębów. Przyniesione rzeczy powinny być podpisane imieniem lub inicjałami dziecka – to pozwala nam uniknąć wielu kłopotów!
Czego nie przynosimy do przedszkola? – wprowadzenie do zasad bezpieczeństwa
Nie musicie się ze mną zgodzić w każdej kwestii. Ale polecam przyjęte przez siebie zasady, jako naprawdę pozytywnie wpływający na niwelowanie agresywnych zachowań w grupie. Co nie jest mile widziane w przedszkolu?
- “niebezpieczne zabawki” – ze względna bezpieczną zabawę i przeciwdziałanie agresji, prosimy, aby dzieci nie przynosiły do przedszkola zabawek zawierających bardzo małe elementy, a także pistoletów, mieczy, proc itp.
- napoje, słodycze – są zapewnione przez placówkę, z tego względu prosimy, aby nie zostawiać ich również w szatni. Dzieci podczas przygotowania do wyjścia często sięgają po smakołyki zostawione przez rodzica, częstują też innych nie zważając na kwestie higieny i alergie innych dzieci
- lekarstwa – podawanie ich przez nauczyciela dziecku jest zabronione, a pozostawianie w szatni niesie niebezpieczeństwo przypadkowego spożycia przez inne dzieci;
- kosmetyki – przede wszystkim ze względu na alergie, nawet dziecięce malowidła stwarzają ryzyko;
- pieniądze, drogocenne przedmiotu – za przedmioty pozostawione w szatni, odpowiedzialność ponosi rodzic;
- zabawki, którymi rodzic nie pozwala się dziecku dzielić z innymi. Jeśli dziecko przynosi do przedszkola zabawkę, powinno wiedzieć, że należy się nią podzielić z innymi. Z tego powodu cenne zabawki bezpieczniej zostawić w domu.
Przedstawienie statutu, regulaminów, procedur:
Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie zebrania przez dyrektora placówki, który omówi m.in. wszystkie prawne dokumenty regulujące pracę przedszkola. Jeśli jednak rodzic nie został z nimi zapoznany, ten obowiązek spoczywa na nas. Przedstawienie:
- głównych elementów Podstawy Programowej;
- statutu przedszkola
- programu wychowawczego placówki
- zasad odbierania dzieci: konieczność upoważnienia osób innych niż rodzice do obioru dziecka, w sytuacji pozbawienia praw rodzicielskich nad dzieckiem jednego z rodziców – konieczność dostarczenia odpowiedniego wyroku sądowego.
Uzyskanie pisemnego potwierdzenia :
Jakie pisemne potwierdzenie mogą być istotne? Zgody na:
- udzielenie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- udział dziecka w zajęciach edukacyjnych odbywających się poza terenem przedszkola;
- wykonywanie zdjęć i filmów z wizerunkiem dziecka;
- udostępnianie zdjęć i filmów z wizerunkiem dziecka na stronie placówki;
- upoważnienie do odbioru dziecka przez osoby inne niż rodzice;
- wyrażenie woli organizowania religii na terenie placówki.
Przedstawienie ramowego planu dnia oraz granicznej godziny przyjścia do przedszkola:
To moment, kiedy możemy powiedzieć rodzicom, że cenimy punktualność! Poza kulturą osobistą przemawia za tym wiele – rano organizujemy czynności higieniczno-porządkowe, prowadzimy zabawy ruchowe i mamy czas na indywidualną pracę z dzieckiem. Wszystko jest zaplanowane i odbywa się bez zbędnego pośpiechu. Dzieci, które są spóźnione, są natomiast skazane na nerwowy początek dnia – w pośpiechu i chaosie. Zarówno nauczycielom, jak i rodzicom, zależy na tym, by dziecko czuło się komfortowo.
Przedstawienie realizowanych programów i projektów oraz planowanych konkursów.
Jeśli realizujemy ciekawe projekty, prowadzimy zajęcia dodatkowe lub cyklicznie uczestniczymy w jakichś konkursach – warto się tym pochwalić. W przedszkolu tyle się dzieje – miło, kiedy rodzice wiedzą coś więcej, niż tylko to, że dzieci się tam bawią 🙂
Wybór „trójki grupowej” – reprezentacji grupy w przedszkolnej Radzie Rodziców.
Oczywista sprawa jeśli chodzi o zebranie z rodzicami. Nie zawsze rodzice mają chęć się zgłosić. Czasem wynika to z obawy przed tym, jakie obowiązki na nich czekają – warto im to wyjaśnić. Co można powiedzieć? Odradzam zapoznawanie rodziców ze wszystkimi kompetencjami Rady Rodziców – zapoznamy z nimi tych, którzy się zgłoszą. A słowem wstępu możemy zaznaczyć, że zadaniem Rady Rodziców w naszym przedszkolu jest decydowanie o rozplanowaniu pieniędzy z komitetu rodzicielskiego, współdecydowanie o wszystkich sprawach związanych z działaniem przedszkola, organizacją uroczystości, itp. Rada rodziców zbiera się np. raz w semestrze.
Jeśli chętnych nadal brak, czasami lepiej zwrócić się do kogoś personalnie. 🙂
Ustalenie wysokości składki na tzw. „wyprawkę” (pomoce dydaktyczne, materiały plastyczne, niektóre bilety, itp.)
To w każdym przedszkolu wygląda inaczej. Czasem zbieramy tylko na wyprawkę, czasem na wyprawkę i komitet rodzicielski, czasem wyprawkę zakupują rodzice. Niezależnie od przyjętego rozwiązania – musimy poruszyć tą kwestię.
Ustalenie formy obchodzenia urodzin dzieci
Banał, ale warto to doprecyzować i uniknąć nierówności, jakie powstają, gdy rodzic jednego dziecka przynosi tort wysokości wieżowca, a inny zupełnie nic.
Ustalenie preferowanej formy kontaktu z nauczycielem
Z podawaniem własnego numeru telefonu bywa różnie. Ja wybieram maila! A w sytuacjach pilnych pomocą służy telefon do placówki.
Podanie godzin i terminów konsultacji.
Oczywista sprawa! 🙂
Pytania rodziców, pożegnanie
Oby nie o wiek, bo nie wypada 🙂
Zebranie z rodzicami – wywiad
Dzięki wstępnemu wywiadowi, dowiemy się pierwszych cennych rzeczy na temat dziecka. Polecam! Kwestionariusz wywiadu znajdziecie do pobrania poniżej:
Dziękuję Pani Moniu 🙂 na pewno się przyda, zebrała Pani wszystkie moje roztargnione myśli 😍 jeszcze raz wielkie dzięki 😍
Brawo, Pani Moniu! Mimo, że jestem doświadczoną nauczycielką, to chętnie skorzystam z planu zebrania. Ja też kocham moją pracę… Dziękuję!
Super Pani Moniu! Bardzo dziękuję za wyczerpujące omówienie tematu pierwszego zebrania – mimo, że jestem doświadczoną nauczycielką, to chętnie skorzystam z rad przed jutrzejszym zebraniem. Brawo!
👍👍👍👍👍👍