Plansze z cyframi to pomoc, dzięki której w prosty sposób zaprezentujemy naszym przedszkolakom cyfry. Choć ich zapamiętywanie z reguły przychodzi dzieciom z większą łatwością niż dzieje się to w przypadku liter – warto zadbać o to, by plansze były interesujące dla naszych podopiecznych i dostosowane do ich możliwości. Kluczem do zapamiętania są pozytywne emocje! Jak pobudzić najmłodszych? Przyjemną ilustracją. Ta myśl to przewodni motyw, wzbogacający plansze z cyframi.

Plansze z cyframi a rozwijanie kompetencji matematycznych przedszkolaków

plansze z cyframiJeśli ktoś choć przez chwilę myślał, że rozpoznawanie przez dziecko cyfr i umiejętność liczenia do dziesięciu są dowodem wysokiego poziomu rozwoju kompetencji matematycznych, jest w błędzie. Edukacja matematyczna to o wiele, wiele więcej niż tylko przeliczanie i rozpoznawanie cyfr! Co więcej, to, że dziecko je rozpoznaje, jest raczej dowodem prawidłowego funkcjonowania percepcji wzrokowej, a przeliczanie to w początkowym rozwoju bardziej “recytowanie cyfr” niż właściwe liczenie. Czy zatem odpuścić prezentację i zająć się “prawdziwą matematyką”? Ależ skąd! Ale należy robić to świadomie, pamiętając, że poznanie przez dziecko cyfry to właściwie wisienka na torcie i finałowy etap zapoznawania z daną liczbą.

Plansze z cyframi – opis przygotowanych pomocy

Długo zastanawiałam się jakie plansze stworzyć. Lubię, kiedy to, co prezentujemy przedszkolakom jest czytelne, ale i ciekawe. Staram się też tworzyć pomoce tak, by inspirowały dzieci do zadawania pytań, zachęcały do częstszego przyglądania im się. We wczesnym etapie zapoznawania dzieci z cyframi, wtedy, gdy są one dla nich zupełnie nowe, warto zrezygnować ze zbędnych dekoracji. Jednak kiedy nasze przedszkolaki oswoją się z obrazem cyfry – możemy “zaszaleć”.

Przygotowane plansze z cyframi to trzy zestawy – dwa z nich są “dekoracyjne”, a jeden klasyczny – gdzie cyfry zapisane są klasyczną czcionką i opatrzone podpisem. Które są najlepsze? Moim faworytem są te klasyczne, a wybór pozostawiam Wam. W zestawie klasycznym cyfra jest zaprezentowana w sposób najbardziej czytelny – jeśli nasze przedszkolaki dopiero rozpoczynają poznawanie cyfr, polecam skorzystać właśnie z tego zestawu.

Plansze z cyframi – trzy zestawy

Zgodnie z zapowiedzią, plansze z cyframi wystąpią w trzech odsłonach. Oto pierwsza z nich – Plansze z cyframi – duże zwierzaki
Drugi zestaw to seria ze smakołykami 🙂

 
 

A trzeci – to mój ulubiony. A więc najlepsze na koniec – Plansze z cyframi ze zwierzętami:

 

Plansze z cyframi pobierzecie tutaj:

Do kompletu polecam:

 

Mam nadzieję, że będą miłą dekoracją Waszych sal i przydatną pomocą w zajęciach!

Facebook Comments