Plansze  z literami pisanymi, to coś, co na pewno warto mieć w swoim zapleczu. Dzieci są często zainteresowane odręcznym pismem, ale jest ono jeszcze dla nich trudne. Przygotowane plansze są duże, przejrzyste i gotowe do wykorzystania.

Plansze z literami pisanymi

Przedstawiam zestaw plansz z wzorami liter pisanych z kierunkiem – małych i wielkich oraz zapisem globalnym rzeczownika przedstawionego na ilustracji. Tworząc ten zestaw pomocy miałam na uwadze to, że litery pisane są dla dziecka naprawdę skomplikowane! Ich kształt, zawijasy – to nie lada wyczyn dla malucha, by to wszystko zapamiętać, stąd też minimalizm plansz i brak dekoracji.

Tak jak i ja, zauważyłyście na pewno, że dzieci naprawdę chcą je znać! Nie koniecznie będą ich zaraz używać, ba! To nawet lepiej, żeby same, bez pomocy dorosłego, nie eksperymentowały zbyt wiele i nie utrwalały niepoprawnych nawyków w kreśleniu liter.

Planszę są duże, litery stanowią ich główną część i mają być przyjemne dla oczu dziecka.

Dodatkowo każda z plansz ma dodany globalny zapis nazwy ilustracji. Dzięki temu dziecko oswaja się z widokiem pisanych liter w połączeniu z innymi. Jest to też dobra okazja, by zwrócić uwagę, że litery pisane są w wyrazie zawsze ze sobą połączone. W porównaniu z zapisem literami drukowanymi, to pewna nieoczywista nowość dla dzieci. Ponadto, przedstawione rzeczowniki prezentują zróżnicowany poziom trudności fonetycznej – niektóre z nich zawierają grupy spółgłoskowe, niektóre zmiękczenia, a niektóre są o prostej budowie fonetycznej. Dlaczego? “Ukrywanie przed dziećmi” trudniejszych wyrazów to metodycznie polecana metoda – dzieci jednak chcą wiedzieć więcej, znać budowę innych wyrazów. Często spotykają zmiękczenia w swoich imionach, nazwiskach. Wcale nie obce są im również dwuznaki. Z tego powodu są również obecne na planszach.

Plansze z literami pisanymi z kierunkiem – do wydruku:

Plansze z literami pisanymi z kierunkiem to dodatkowa pomoc, wzbogacająca naukę liter w przedszkolu. Przygotowane plansze z literami pisanymi są w kolorze. Zgodnie z pierwszym zamysłem służą prezentacji, ale można użyć wyobraźni i stworzyć z nich zupełnie inną pomoc – tak, aby wycięte elementy grupować, mocować za pomocą rzepów, itp. Wszystko zależy od waszej wyobraźni 🙂 Przedstawiam wzory:

 

 
A oto plansze z literami pisanymi do wydruku: plansze z literami pisanymi z kierunkiem

A jeśli chcesz stworzyć własne plansze z literami pisanymi, może pomoże Ci czcionka, która wygląda jak szkolne pismo, którą udostępniałam w innym poście 🙂
A plansze z literami drukowanymi?! Są! Tutaj 🙂

Zapisz

Zapisz

Facebook Comments