Gry edukacyjne dla przedszkolaków to wspaniałe urozmaicenie naszej pracy indywidualnej, zajęć dywanowych i świetna zabawa! Gry planszowe, karciane, zręcznościowe nie tyko uczą, ale pozwalają doskonalić różne funkcje poznawcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju – percepcje wzrokową, słuchową, koncentrację uwagi. Słowem – gry edukacyjne reklamują się same. Ich wybór jest bardzo szeroki, a ceny często wysokie. Są jednak perełki – mądre i niedrogie, które naprawdę warto posiadać. Przedstawiam Wam perełki wyszukane w czeluściach internetu 🙂

Gry edukacyjne dla przedszkolaków – kiedy się przydają?

Niby banalne pytanie, ale odpowiedź nie jest taka banalna. Często gry planszowe zalegają na przedszkolnych półkach między wybrakowanymi paczkami z puzzlami, a to stanowczo za mało. Gry planszowe można wykorzystać na wiele sposobów i przede wszystkim zachęcić dzieciaki do tej rozwojowej aktywności. Co warto rozważyć?

  • kącik gier planszowych – świetna rzecz, trzeba jednak mądrze pokierować jego powstawaniem w sali. Zamiast położyć na półce 10 gier, lepiej rozpocząć od pustej półki i po zapoznaniu dzieci z grą (np. jedna gra na tydzień) dokładać ją na odpowiednią półkę. Pomoże nam to uniknąć tłumaczenia zasad jednej gry po kilkanaście razy, nauczy dzieci porządku i dbałości o często drobne elementy gry i wzbudzi dużo większe zainteresowanie najmłodszych.
  • Czas na grę! – dzieci lubią rutynę, wiemy o tym doskonale. Warto zadbać o to, by i gra edukacyjna stała się rutyną. W zależności od naszych preferencji i upodobań dzieci, możemy zdecydować się na Dzień Gier Planszowych (raz w tygodniu, raz w miesiącu?), a może na codzienną małą aktywność przed śniadaniem lub zupą. Wszystko zależy od nas i od naszych maluchów.
  • Zamieszanie na dywanie – pół żartem, pół serio, ale każda z nas zna te chwile chaosu, gdy akurat w sali sprawdzany jest hydrant przez straż pożarną lub sala rozstała przeorganizowana ze względu na zbliżającą się uroczystość. Często zajęcie dzieci w zmienionych warunkach jest kłopotem, a gorączkowe przygotowanie zajęć niemożliwe. W chaosie warto uniknąć zabaw ruchowych i …nudy, która jest główną przyczyną wypadków. Gry planszowe są tu doskonałą opcją – nie wymagają naszego przygotowania i zaangażują wszystkie dzieciaki.
  • Zajęcia indywidualne/terapeutyczne – tutaj nie ma co się rozpisywać. Oferta na rynku gier jest tak bogata, że znajdziemy tam propozycje pomocne przy pracy z dzieckiem z ryzyka dysleksji, o obniżonej koncentracji, wszelkie gry rozwijające małą motorykę i gry logopedyczne. A może coś do nauki angielskiego albo zestaw wspierający rozwój myślenia matematyczne? Czemu nie. Bogata oferta pozwala nam być wybrednym i szukać odpowiadających nam perełek.
Gry edukacyjne dla przedszkolaków – pomysł na prezent!

W przedszkolu jest wiele okazji, w których z pomocą rodziców, fundujemy dzieciom prezenty. Czasem obchodzimy urodziny dzieci, często Mikołajki, koniec roku. Organizujemy też wiele konkursów! Z czasów swojej podstawówki pamiętam, że najczęstszym prezentem była książka – bo jest trwała, można w niej wpisać dedykację i jest edukacyjna, wartościowa. Niczemu nie zaprzeczę! Ale warto iść z duchem czasu i modyfikować swoje pomysły tak, by zaskakiwać dzieciaki, które trudno już czymś zaskoczyć. Gra to świetny pomysł! W granicach 20 zł można już wybrać naprawdę wiele, a często na wyprzedażach można kupić drobiazgi za kilka złotych i wzbogacić je taką graficznie przyjemną dedykacją.

Gry edukacyjne dla przedszkolaków – kupuj z głową!

Zapewne nie tylko w naszym przedszkolu pojawiają się przedstawiciele handlowi. Ja często kieruję się banalną logiką – skoro ktoś się tutaj zjawił, to znaczy, że to jego oferta obciążona jest marżą. Szanuję ciężką pracę innych, ale popieram jeszcze bardziej zdrowe skąpstwo – jeśli coś można kupić taniej, kupmy to taniej. I tutaj najlepiej porównać ceny sortując wyniki z allegro lub korzystając z wygodnego ceneo.

Czy słyszałyście o aliexpress? To takie allegro z chińszczyzną. Czy jest złe? Niekoniecznie. Panujący szał na spinnery przybył właśnie stamtąd. Zabawka, którą można kupić tam za 5 zł kosztuje w sklepach nie mniej niż 15 zł. Warto o tym wiedzieć, choć należy pamiętać, że na przesyłkę czeka się często powyżej miesiąca, a zabawki są przeważnie bez atestów!

Gry edukacyjne dla przedszkolaków – najlepsze propozycje!

Jestem wielką fanką gier planszowych, a moja prywatna sterta powoli przechyla się na bok. Grałam w wiele i grywałam już jako dziecko. Część gier znam od małego, a część poznałam dopiero w pracy. Myślę, że mam wysokie oczekiwania. Wiele rzeczy możemy przecież zrobić same! Dlatego wybieram takie gry, których wykonanie samodzielnie zajmuje zbyt wiele czasu lub jest niemożliwe. Poza tym poza przyjemnością, doceniam, jeśli gra rozwija twórcze myślenie lub doskonali jakąś funkcję. W zależności od potrzeb – małą motorykę, pamięć, percepcję, zdolności komunikacyjne, matematyczne, językowe, itp.

DOBBLE KIDS

dobble kids gry edukacyjne dla przedszkolakówTa gra w wersji nie-junior to świetna i wcale nie prosta rozrywka również dla dorosłych. Gra jest cudowna w swojej prostocie. Każde dwie karty mają zawsze jeden wspólny element. Należy odnaleźć co łączy kartę ze środka stołu z kartą ze stosu gracza i pozbyć się jej! Kto pierwszy pozbędzie się kart – wygrywa. Można grać w parach, w kole, a wariantów gry jest kilka.

Gra doskonali:

  • percepcję wzrokową i refleks

Cena:

  • około 30 zł

DOBBLE KIDS – najtańsza znaleziona oferta.

5 SEKUND JUNIOR

gry edukacyjne dla dzieci panimoniaGry edukacyjne dla dzieci to temat rzeka. 5 SEKUND wartka, łatwo zagrać z nią z wszystkimi dziećmi siedzącymi w kole równocześnie, nie nudząc żadnego z nich. Gra zawiera karty, z których każda zaczyna się słowami “Wymień dwa (dwie, dwóch)…” np. kolory, owoce, cytrusy, sposoby na nudę, członków twojej rodziny itp. Oprócz tego czuwa nad nami wesoła, wydająca zabawny dźwięk klepsydra z kuleczkami, które turlają się dokładnie 5 sekund – tyle czasu ma dziecko na odpowiedź! Niemożliwe? Możliwe, osobiście to przetestowałam 🙂

Gra doskonali:

  • twórcze myślenie i wiedzę ogólną, refleks

Cena: około 50 zł

5 SEKUND JUNIOR – najtańsza znaleziona oferta

NAWLEKAJ, NIE CZEKAJ

nawlekaj nie czekajŚwietna gra polskiego producenta, która doskonali małą motorykę. Ta propozycja często przydaje się w pracy indywidualnej. Jej zasady są proste – dziecko otrzymuje kartę z wzorem, określającym kolejność koralików na sznurku. W takiej samej kolejności ma je nawlec. W zestawie znajdują się sznurki zakończone wygodnie, tak jak sznurówka i koraliki z dość dużym oczkiem. Wszystko dobrane jest tak, że jest to wyzwanie dla dziecka, a równocześnie nie jest frustrująco zbyt trudne.

Gra doskonali:

  • małą motorykę, percepcję wzrokową

Cena: od 13 zł.

Nawlekaj, nie czekaj – najtańsza znaleziona oferta

JENGA – DREWNIANA WIEŻA

Jenga to świetna gra zręcznościowa. Z ułożonej wieży należy wydobywać kolejne klocki i układać je na najwyższe piętro, tak, by wieża nie przewróciła się. W grę bardzo łatwo zaangażować całą grupę! Jest emocjonująca i prosta. Dodatkowo można urozmaicić ją naklejając na klocki metki cenowe lub papierową taśmę z zadaniem – np. słowem po angielsku (dziecko tłumaczy), zadaniem logopedycznym (np. unoszenie języka do nosa) lub imieniem innego dziecka (będzie następne w kolejce). Wszystko zależy od naszej inwencji. Nie polecam kupować Jengi oryginalnej, niczym nie różni się od naszych polskich produkcji, a te, dla odmiany kosztują nie 50 zł, a mniej niż 15 zł.

Gra doskonali:

  • małą motorykę, cierpliwość

Cena: polskie produkcje od 13 zł

Jenga polskiej produkcji – najtańsza znaleziona oferta.

MISTAKOS – walka o stołki

gry dla przedszkolaków Nasze nowe odkrycie – gra zręcznościowa Mistakos jest emocjonująca, a w swoich zasadach trochę przypomina Jengę. Kolorowe krzesła należy układać jedno na drugim, dbając o to, by wieża z krzeseł nie wywróciła się. Należy pamiętać o tym, by dokładane krzesło nie dotykało podłoża. Proste? Bardzo! A ile przy tym śmiechu!

Gra doskonali:

  • małą motorykę

Cena: od 30 zł oryginalna, 19 zł polska produkcja, a jej kuzynka ze sklepów Netto: 4,99 zł!!

Mistakos – najtańsza znaleziona oferta.

Gry edukacyjne dla przedszkolaków – podsumowanie

Polecam naprawdę szczerze. Jest ich wiele więcej i ufam, że znajdę czas, by podzielić się zwami kolejnymi propozycjami już niedługo. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, by nie inwestować w gry, bez sprawdzenia ofert możliwie jak najtańszych. Sklepy stacjonarne są z reguły droższe niż internet z prostej przyczyny – inwestują w wynajem. Najlepiej więc szukać perełek w internecie.

Co polecacie? Naprawdę chętnie poznam Wasze propozycje!

Facebook Comments