Mikołajki w Przedszkolu
Pomysły na Mikołajki w przedszkolu wylądowały! Mikołajki w przedszkolu – kocham ten czas. I cały ten świąteczny klimat!
To doskonała okazja do wprowadzenia dzieci w świat tradycji, ale przede wszystkim szansa na ogrom radości i edukacyjnych zbaw. W tym wyjątkowym czasie, zarówno nauczyciele przedszkola, jak i rodzice, mogą odegrać kluczową rolę w tworzeniu niezapomnianych wspomnień dla najmłodszych, jednocześnie wspierając ich rozwój. Pomogą Ci w tym przygotowane pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków, dekoracje na Mikołajki oraz pomysły na Mikołajki w przedszkolu.
Mikołajki w przedszkolu - tak!
Straszenie Mikołajem - nie!
Zacznę od ważnego przypomnienia! Świat dorosłych od kinematografii, przez markety na zamawianiu animatora kończąc, zadał sobie wiele trudu, by dziecko wierzyło, że siwobrody dziadek kocha dzieci bez pamięci.
I nagle z tej pięknej konwencji tworzymy narzędzie do emocjonalnej manipulacji zasiewając w dziecku poczucie bycia niedostatecznie dobrym, niedostatecznie ważnym, nieakceptowanym.
To bardzo nie w porządku i nasz Mały Człowiek nie ma jeszcze narzędzi, by chronić się przed groźbą odrzucenia. Przynależność jest w nas zaszyta – odrzucenie boli, nieważne ile masz lat.
Słowa “Bo Mikołaj da Ci rózgę!” i “Zobaczysz, powiem wszystko Mikołajowi” nie różni wiele od dziecięcego “Jak się ze mną nie podzielisz, to nie zaproszę Cię na urodziny”.
O perspektywie dziecka, o niestraszniu Mikołajem przypomni Ci bajka:
Jaki cel mająMikołajkiw przedszkolu?
Mikołajki to nie tylko czas prezentów, ale również doskonała okazja do edukacji i rozwijania różnorodnych umiejętności dzieci. W tym okresie możemy skoncentrować się na wspieraniu holistycznego rozwoju dziecka z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków, a także inspiracji które znajdziesz na stronie.
Wspieranie rozwoju emocjonalnego
Święta to czas, który naturalnie sprzyja rozmowom o emocjach, empatii i dawaniu. Dyskusje o tym, jak Święty Mikołaj rozdaje prezenty i sprawia radość innym, mogą pomóc dzieciom zrozumieć znaczenie życzliwości i dzielenia się. Chciałam, żeby zostało z Tobą jeszcze więcej! Święta są piękne, więc poza pięknymi historiami ubraliśmy je w piękną szatę graficzną. Zgodzisz się? Ilustratorzy palili kredki! 🙂
Na stronie Pani Monia czekają na Ciebie:
Pomysły na Mikołajki w przedszkolu - nauka poprzez zabawę
Gry i zabawy tematyczne są wartościową pomocą dydaktyczną dla przedszkolaków. Rodzice przedszkolaków i nauczyciele przedszkola chcąc bawić się z przedszkolakami w domu, ale także w przedszkolu mogą wykorzystać gry takie, jak “Co wpadnie do worka” czy “Komin dla Mikołaja”. Są świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności matematycznych, logicznego myślenia oraz koordynacji ruchowej.
Co wpadnie do worka Mikołaja? - zabawa dla przedszkolaków
Przygotowanie do nauki czytania wymaga ćwiczenia umiejętności analizy i syntezy słuchowej. Mikołajowych pomysłów nie brak!
Przygotuj:
- zabawki
- worek na prezenty
- chustę na oczy (lub opaskę na oczy, taką jak do spania dla osób wrażliwych na światło)
Wyjaśnij dziecku, że jego zadaniem jest z zamkniętymi oczami odgadnąć jaki prezent wylosowało. Dziecko na podstawie dotyku i być może dźwięku zabawek próbuje odgadnąć, co trzyma w rękach, a następnie dzieli nazwę tego przedmiotu na sylaby lub głoski. Opcjonalnie – wyznacza pierwszą lub ostatnią sylabę lub głoskę (w zależności od wieku i przyjętej metody nauki czytania).
Jeśli interesuje Cię jak nauczyć dziecko czytać – sprawdź ten artykuł.
Co wpadnie do worka Mikołaja? - zabawa dla przedszkolaków do druku
Rozwijanie kreatywności i wyobraźni
Mikołajki w przedszkolu powinny być pełne zabaw! Aktywności plastyczne, takie jak pisanie listu do Świętego Mikołaja, pozwalają dzieciom wyrażać siebie i rozwijać kreatywność. Takie z pozoru proste czynności zachęcają również do myślenia krytycznego oraz planowania, gdy dzieci decydują, co chciałyby umieścić w swoim liście.
Możecie wykonać listy samodzielnie lub z wykorzystaniem przygotowanych wzorów:
Pląs na Mikołajki w przedszkolu
Pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków są… pomoce! Jednak gry i zabawy do druku, karty pracy dla przedszkolaków to nie wszystko! A właściwie – w kwestii kart pracy – to zdecydowanie dodatek. Dlatego zapraszam Was do pląsu!
Jak rodzice i nauczyciele przedszkola mogą wspierać przedszkolaki świętując Mikołajki z przedszkolakiem?
Tworzenie dekoracji na Mikołajki w przedszkolu
Pora na plastyczne i artystyczne pomysły na Mikołajki w przedszkolu. Wspólne tworzenie mikołajkowych dekoracji to świetna okazja do rozwoju umiejętności motorycznych i artystycznych, również kształtowania wrażliwości estetycznej. Oto kilka pomysłów:
- praca plastyczna przedstawiająca Mikołaja – w formie stożka
- papierowe świąteczne postacie – tutaj: elf, Mikołaj i renifer (do kolorowania)
- wyszukiwanki – zabawa percepcyjna zachęcająca do kolrowania
- ptaszek z ruchomymi skrzydłami w klimacie zimowej troski o innych
Wszystkie projekty znajdziesz w jednym z tematów przygotowanych przez nas w grudniu.
Nie może zabraknąć także girlandy! Girlanda “Witaj, Święty Mikołaju!” to piękna dekoracja na Mikołajki w przedszkolu i w domu. Ucieszy nauczycieli przedszkola, którzy chcą udekorować świątecznie swoją salę, ale także rodziców przedszkolaków, którzy z jej pomocą ugoszczą Mikołaja – animatora.
Zabawy ruchowe, muzyczne i artystyczne
Warto mieć pomysły na Mikołajki w przedszkolu! Organizowanie zabaw ruchowych oraz muzycznych pomaga w rozwoju koordynacji, rytmu, a także umiejętności słuchowych. Zabawy te mogą być inspiracją do nauki nowych piosenek oraz tańców. Jakie zabawy możesz wykorzystać? Zima to dobry czas na sztuczny śnieg!
Prosty przepis na sztuczny śnieg
Wystarczy że połączysz ze sobą: piankę do golenia, 8 paczek sody i 2 łyżki skrobi. Składniki mieszamy w misce. Następnie możemy wstawić je na godzinę do lodówki, dzięki czemu śnieg będzie zimny. Śnieg można przetrzymywać nawet do tygodnia w zamkniętym pojemniku w lodówce lub na przykład w woreczku strunowym.
Zimowe bulle - pomysły na Mikołajki w przedszkolu
Dzieci zgniatają gazety w kule – śnieżki. Jedną z nich owijają folią aluminiową. Chętna osoba rzuca przed siebie srebrną śnieżką (w folii). Zadaniem pozostałych jest dorzucić swoją kulę jak najbliżej srebrnej śnieżki – dzieci mierzą odległości stopami.
Zabawa aktywizująca "Pada śnieg"
Dzieci zgniatają gazety w kule – śnieżki. Jedną z nich owijają folią aluminiową. Chętna osoba rzuca przed siebie srebrną śnieżką (w folii). Zadaniem pozostałych jest dorzucić swoją kulę jak najbliżej srebrnej śnieżki – dzieci mierzą odległości stopami.
Mikołajki w przedszkolu jako okazja do czytania i opowiadania
Mikołajkowe opowiadania i słuchowiska dostępne na naszej platformie to doskonały przykład aktywności, która wspiera rozwój językowy. Czytanie dzieciom i opowiadanie historii rozwija słownictwo, zdolności komunikacyjne i zrozumienie czytanego tekstu.
Na platformie znajdziesz między innymi piękną historyjkę obrazkową – Droga Prezentu.
Jeszcze więcejzabaw naMikołajki w przedszkolu
Wspólne gry dydaktyczne
Gry dydaktyczne dla przedszkolaków (gry edukacyjne) to szansa na wesołe i rozwijające Mikołajki w przedszkolu! Zabawy dla dzieci do druku takie jak “Rozwój Językowy – Prześwietlanka Prezenty”, w ciekawy i angażujący sposób uczą dzieci nowych słów, pomagają w koncentracji i pamięci.
A kalendarz adwentowy? Tak, to też już na Ciebie czeka! I nie tylko to! Sprawdź pełen zestaw naszych grudniowych niespodzianek!
Podsumowanie
Mikołajki w przedszkolu to więcej niż tylko czas na zabawę i prezenty. To doskonała okazja do integracji, nauki, rozwijania kreatywności i umiejętności społecznych. Zarówno w przedszkolu, jak i w domu, możemy wykorzystać ten czas do tworzenia niezapomnianych wspomnień, jednocześnie wspierając wszechstronny rozwój naszych przedszkolaków. Wierzę mocno, że dzięki materiałom dydaktycznym dostępnym na platformie Pani Monia, możemy wzbogacić te doświadczenia, tworząc edukacyjne i radosne świętowanie!