Słyszeliście o Dniu Kropki? Jeśli wydaje się Wam, że to kolejne wymyślone, nowomodne i nieciekawe święto – jesteście w błędzie! Przeczytajcie dlaczego warto świętować Dzień Kropki w przedszkolu i dlaczego to doskonały moment na to, by przekonać się, że mała kropka potrafi przynieść wielkie zmiany! Będzie się działo. Koniec. I kropka!

Dzień Kropki w przedszkolu – co to za święto?

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.

W Polsce książka zyskuje popularność szczególnie od roku 2017 – 13 września do sprzedaży trafiła książeczka w polskiej wersji językowej. Czy warto ją nabyć? Uważam, że tak!

Dzień Kropki w przedszkolu – inspiracje

Przygotowany scenariusz to inspiracja różnorodnych działań, które możecie podjąć z dziećmi. Niezależnie od tego ile mają lat, każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. Co zaproponować dzieciom z okazji Dnia Kropki?

Poznajcie Kropkę, czyli Vashti i jej historia!

Możecie sięgnąć po historię opowiedzianą w postaci filmu:

Albo (co uważam za cenniejsze dydaktycznie) przeczytać opowiadanie:

Zaszalej z kropką w rozmowie! Porozmawiajcie, rozwijajcie twórcze myślenie

Podziel dzieci na zespoły, pary lub porozmawiajcie całą grupą. Jakie pytanie warto zadać dzieciom? Ustawiam propozycje od najłatwiejszego (dla młodszych) do najtrudniejszego. Tak, aby Dzień Kropki w przedszkolu była wartościowy dla każdego przedszkolaka!

 • Dlaczego Vashti była smutna? Co sprawiło, że zaczęła się znów cieszyć?
 • Co możemy zrobić, gdy ktoś jest smutny?
 • Co to znaczy, że ktoś w siebie nie wierzy? Jak możemy takiej osobie pomóc?

Zaszalej z kropką i emocjami!

Szukajcie talentów, przeganiajcie smutki, uczcie się jak dodawać innym i sobie wiary we własne możliwości! Dzień Kropki w przedszkolu to wspaniała szansa na to, by przepracować wiele trudności. Jak?

 • Miny – prezentujcie miny, który przeganiają smutek. Od razu zrobi się weselej!
 • Lista dodającą otuchy – stwórzcie plakat, który zawiśnie w waszej galerii lub sali, gdzie zawrzecie listę komunikatów, którymi możemy udzielić wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości. Na przykład:
  • Nie udało Ci się tak jak chciałeś? Następnym razem wyjdzie jeszcze lepiej!
  • Nie podoba Ci się ten rysunek? Mnie się podoba. Zrób nowy, a ten daj mi, jeśli chcesz.
  • Nie poddawaj się!
  • Trening czyni mistrza!
  • To wyjątkowa praca. Nikt inny takiej nie zrobił. Dlatego jest super!
 • Poszukujcie talentów – jeśli zapytacie dziecko o to, jaki ma talent, wiele z nich stwierdzi, że nie wie albo żadnego nie ma. Warto to pytanie sformułować inaczej. Weź misia lub pacynkę i poproś, by każde z dzieci powiedziało misiowi/pacynce, czego może go nauczyć. Np. rysować, malować, mówić żarty, uśmiechać się od ucha do ucha. Jeśli dziecko nie potrafi samo wymyślić swojego talentu, miś/pacynka zadaje pytania pomocnicze: A czy mógłbyś nauczyć mnie jak ładnie siedzieć w kole? Jak przywitać się, gdy wejdę do sali?
 • Talent – burza mózgów – zasadą burzy mózgów jest to, że nie ma tu złych odpowiedzi. Wymyślajcie jakie talenty może mieć przedszkolak. To ważne, żeby dzieci (i dorośli) przestali dostrzegać talent tylko w szkolnych i artystycznych umiejętnościach. Jakie talenty może mieć przedszkolak? Wybitne poczucie humoru, może potrafi bardzo szybko biegać, doskonale układa puzzle, szybko zapamiętuje nowe wierszyki, potrafi śpiewać piosenki po angielsku, umie rozwiązać zadanie, gdy jest mało czasu, potrafi pogodzić dwóch walczących kolegów, rozpoznaje, gdy koleżanka jest smutna, itp.

Zaszalejcie z kropką plastycznie

Dzień Kropki w przedszkolu do doskonała okazja do pobudzenia artystów do aktywności. Kropka to doskonała inspiracja plastyczna! Oto kilka pomysłów na plastyczne szaleństwo!

 • Namaluj kropkę, tak po prostu!
 • Namaluj kropkę grubą warstwą farby, znajdź kolegę do pary i sklej ze sobą dwie kropki! Nowy kolor gwarantowany, śmiech i radość – także!
 • Namaluj obraz stawiając kropki:
  • palcami;
  • patyczkami kosmetycznymi;
  • lekko nadmuchanym balonem;
  • ziemniakiem;
  • gumką od ołówka.
 • Stwórz mozaikę z kolorowych kropek, które zostały w dziurkaczu.

Zaszalejcie z kropką ruchowo

Dzień Kropki w przedszkolu to okazja do ciekawych zabaw ruchowych. W co się zabawić?

 • Złap kropkę – łapanie kropki na dywanie z wykorzystaniem świecącej zabawki dla zwierząt (laserowej latarki), wskaźnika lub lusterka (tzw. zajączki)
 • Znajdź parę – nauczyciel przygotowuje 12-15 kropek z kolorowych papierów i tnie je na połówki (mniej więcej). Gdy muzyka gra – dzieci przemieszczają się, gdy zostaje wyłączona – łączą się w pary, tak, by dwie połówki utworzyły pasującą kropkę
 • Znikające kropki – stara i uwielbiana przez dzieci zabawa. Rozłóż na dywanie kropki (obręcze, talerze gimnastyczne) i włącz muzykę. Gdy gra – dzieci biegają, gdy zostaje wyłączona – szukają wolnej kropki. W każdej rundzie kilka kropek znika z zabawy. Gdy dziecko nie znajdzie wolnej kroki, dołącza do drużyny nauczyciela i pomaga zbierać kropki;
 • Zagrajcie w Twistera;
 • Zabawcie się na placu zabaw w wyścig Kto znajdzie więcej kropek – kropki wcześniej ukrywamy na placu.

Zaszalejcie z kropką poznawczo

Czego nie można zrobić z wykorzystaniem kropki? Nie wiem! Inspiracje nie mają końca. Dzień Kropki w przedszkolu to naprawdę wspaniałe święto. Oto kilka inspiracji.

Kropkowe Sudoku

W każdym szeregu i rzędzie kolory występują jeden raz. Tutaj wzory, a poniżej pliki do druku.

Pliki z Sudoku do pobrania:

Kropkowa szyfrowanka

Sprawa jest bardzo zaszyfrowana! 🙂 Oto szyfr. Z jego pomocą zadaniem dzieci jest odczytać hasło zapisane przez nauczyciela.

Po jego odczytaniu – dzieci wybierają odpowiedni obrazek. Obrazki i szyfr trzeba pociąć i pomieszać.

dzień kropki w przedszkolu

Alternatywnie: nauczyciel wręcza dziecku obrazek i pocięte zapisy słów. Zadaniem dziecka jest z pomocą szyfru ułożyć nazwę obrazka. Hasła: klocki, lalka, piłka.

Tutaj pliki do druku:

Kodowanie

To ważna umiejętność! Zachęć dzieci do zakodowania trasy prowadzącej do kolorowych kropek. Możecie tworzyć własne kodowanki lub skorzystać z tej zaprezentowanej:

dzień kropki w przedszkolu

Plik do druku tutaj:

Inne zabawy z kropką

 • Kto ma więcej?– gra kośćmi do gry w małych grupach. Dzieci rzucają równocześnie kostką i przeliczają, kto ma więcej kropek. W przypadku remisu – ci, którzy mają najwięcej rzucają ponownie
 • Połącz kropki – w Internecie znajdziecie całe mnóstwo prac, które polegają na połączeniu kropek
 • Piegowata galeria – udekorujcie twarze kolorowymi piegami i uwiecznijcie kolorowe chwile na zdjęciu.

Dzień Kropki w przedszkolu – scenariusz

Oto przykładowy scenariusz dla najstarszej grupy. Możecie go edytować dodają Wasze pomysły albo inne inspiracje znalezione tutaj.

dzień kropki w przedszkolu scenariusz

Jestem bardzo ciekawa jak wy spędzacie ten dzień! Zostawcie swoje pomysły w komentarzu! 🙂

Facebook Comments