Która z Was nie miała nigdy problemów ze zbyt szybkim utworem – ręka do góry! 🙂 Każda kiedyś miała. Albo utwór do tańca okazywał się być zbyt szybki, by go pięknie zatańczyć, albo podkład zbyt żwawy, by dokładnie i ładnie zaśpiewać słowa piosenki. Ja zmierzyłam się z tym problemem przy okazji utworu Jestem Polakiem, który wrzucałam tutaj.

Znaleziony podkład był tak szybki, że śpiewając trzeba było dykcji zawodowego rapera, by wyśpiewać wszystko w czasie. I tu z pomocą przyszedł po raz kolejny internet i jego możliwości.

 


KROK 1

Na początek pobieramy z dowolnego źródła program Audacity. Polecam w trakcie instalacji czytać i sprawdzać jakie opcje są zaznaczone – łatwo pobierając program, pobrać dodatkowo niechcianą przeglądarkę, wyszukiwarkę, aplikację, itp. – niekoniecznie są to wirusy, ale na pewno nie rzeczy, o które nam chodziło. Nam chodzi tylko o Audacity. Ja pobrałam go tutaj: strona dobre programy.

1

Wchodząc na podaną powyżej stronę, aby uniknąć pobrania dodatkowych materiałów reklamowych, polecam wybrać opcję “Link bezpośredni”, tak jak na zdjęciu:

2

Wybieramy odpowiednią wersję (najpewniej Windows, bo wątpię, żeby któraś pracowała na innym systemie operacyjnym) – do wyboru jest wersja 32-bit i 64-bit. Jeśli nie wiecie którą wybrać, zapraszam do przeczytania podpowiedzi na końcu wpisu.*

KROK 2

Instalujemy program zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie pobierania. Zajmie to nam jakieś 3 minutki 🙂

3

KROK 3

Pobieramy tzw. kodek, LAME. Pozwoli on na zapisanie piosenek w formacie mp3 – dzięki temu odtworzymy je na naszym przedszkolnym sprzęcie – radiu, laptopie, itp. Ja pobrałam go stąd: strona dobre programy lame.

4

Podobnie – zalecam pobranie poprzez linki bezpośrednie. Dzięki temu nie pobierzemy nic ponad to, co chcieliśmy. Pobrany Lame rozpakowujemy (klikamy prawym przyciskiem myszy -> Wypakuj…).

 


KROK 4

Kiedy Audacity i Lame są już zainstalowane i rozpakowane na naszym komputerze, odpalamy Audacity. Otwarty program wygląda tak:

5

KROK 5

Wybieramy piosenkę, którą chcemy zwolnić lub przyspieszyć. Klikamy w menu Plik -> Otwórz…

6

Po otwarciu nasza piosenka wygląda tak:

7

KROK 6

Klikamy lewym przyciskiem myszy na puste pole obok ścieżek dźwiękowych (zaznaczone czerwoną gwiazdką) – ścieżki nieznacznie podświetlą się (zostaną zaznaczone). Tak jak tu:

8

KROK 7

Teraz wchodzimy w menu Efekty -> Zwolnij tempo (nie szybkość – piosenka straci na jakości i będzie brzmieć jak Smerfne Hity):

9

KROK 8

Ustalamy procentową zmianę tempa. Minus 10 to już całkiem słyszalna zmiana tempa 🙂

10

KROK 9

Zmianę możemy odsłuchać klikając na pasku w lewym górnym rogu ‘play’.

KROK 10

Jeśli efekt nas zadowala – zapisujemy plik w formacie mp3. Wchodzimy w menu Plik -> Eksportuj dźwięk

11

Wybieramy miejsce docelowe, upewniamy się, że format został ustawiony jako mp3:

12

I gotowe:) Mamy piosenkę w takim tempie, jakie nam odpowiada. Możemy uczyć dzieci najpierw w wersji zwolnionej, później przyspieszać, albo po prostu dostosować utwór do naszych potrzeb.  🙂

A teraz gwiazdka – skąd wiedzieć jaki system Windows masz na komputerze?

A teraz, cokolwiek to znaczy, bo sama nie do końca mam pojęcie, mamy dwa typy Windowsów – 32-bitowe i 64-bitowe. I w zależności od tego czy nasz jest 32- czy 64-bitowy, taką wersję programu musimy pobrać. Jak sprawdzić, jaki typ systemu mamy na naszym komputerze? Banalnie. Wchodzimy w menu Start na pasku zadań (to kółeczko z ikonką Windowska) -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System. I widzimy to co na zdjęciu poniżej, a tam… typ systemu. Mój – 64-bitowy. 🙂

typ-systemu

Voila!

 


Czego to nie potrafią nauczycielki przedszkola 🙂 ?

Facebook Comments