Jak zwolnić lub przyspieszyć piosenkę? – prosta instrukcja w 10 krokach
Która z Was nie miała nigdy problemów ze zbyt szybkim utworem – ręka do góry! 🙂 Każda kiedyś miała. Albo utwór do tańca okazywał się być zbyt szybki, by go pięknie zatańczyć, albo podkład zbyt żwawy, by dokładnie i ładnie zaśpiewać słowa piosenki. Ja zmierzyłam się z tym problemem przy okazji utworu Jestem Polakiem, który wrzucałam tutaj.
Znaleziony podkład był tak szybki, że śpiewając trzeba było dykcji zawodowego rapera, by wyśpiewać wszystko w czasie. I tu z pomocą przyszedł po raz kolejny internet i jego możliwości.
KROK 1
Na początek pobieramy z dowolnego źródła program Audacity. Polecam w trakcie instalacji czytać i sprawdzać jakie opcje są zaznaczone – łatwo pobierając program, pobrać dodatkowo niechcianą przeglądarkę, wyszukiwarkę, aplikację, itp. – niekoniecznie są to wirusy, ale na pewno nie rzeczy, o które nam chodziło. Nam chodzi tylko o Audacity. Ja pobrałam go tutaj: strona dobre programy.
Wchodząc na podaną powyżej stronę, aby uniknąć pobrania dodatkowych materiałów reklamowych, polecam wybrać opcję “Link bezpośredni”, tak jak na zdjęciu:
Wybieramy odpowiednią wersję (najpewniej Windows, bo wątpię, żeby któraś pracowała na innym systemie operacyjnym) – do wyboru jest wersja 32-bit i 64-bit. Jeśli nie wiecie którą wybrać, zapraszam do przeczytania podpowiedzi na końcu wpisu.*
KROK 2
Instalujemy program zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie pobierania. Zajmie to nam jakieś 3 minutki 🙂
KROK 3
Pobieramy tzw. kodek, LAME. Pozwoli on na zapisanie piosenek w formacie mp3 – dzięki temu odtworzymy je na naszym przedszkolnym sprzęcie – radiu, laptopie, itp. Ja pobrałam go stąd: strona dobre programy lame.
Podobnie – zalecam pobranie poprzez linki bezpośrednie. Dzięki temu nie pobierzemy nic ponad to, co chcieliśmy. Pobrany Lame rozpakowujemy (klikamy prawym przyciskiem myszy -> Wypakuj…).
KROK 4
Kiedy Audacity i Lame są już zainstalowane i rozpakowane na naszym komputerze, odpalamy Audacity. Otwarty program wygląda tak:
KROK 5
Wybieramy piosenkę, którą chcemy zwolnić lub przyspieszyć. Klikamy w menu Plik -> Otwórz…
Po otwarciu nasza piosenka wygląda tak:
KROK 6
Klikamy lewym przyciskiem myszy na puste pole obok ścieżek dźwiękowych (zaznaczone czerwoną gwiazdką) – ścieżki nieznacznie podświetlą się (zostaną zaznaczone). Tak jak tu:
KROK 7
Teraz wchodzimy w menu Efekty -> Zwolnij tempo (nie szybkość – piosenka straci na jakości i będzie brzmieć jak Smerfne Hity):
KROK 8
Ustalamy procentową zmianę tempa. Minus 10 to już całkiem słyszalna zmiana tempa 🙂
KROK 9
Zmianę możemy odsłuchać klikając na pasku w lewym górnym rogu ‘play’.
KROK 10
Jeśli efekt nas zadowala – zapisujemy plik w formacie mp3. Wchodzimy w menu Plik -> Eksportuj dźwięk
Wybieramy miejsce docelowe, upewniamy się, że format został ustawiony jako mp3:
I gotowe:) Mamy piosenkę w takim tempie, jakie nam odpowiada. Możemy uczyć dzieci najpierw w wersji zwolnionej, później przyspieszać, albo po prostu dostosować utwór do naszych potrzeb. 🙂
A teraz gwiazdka – skąd wiedzieć jaki system Windows masz na komputerze?
A teraz, cokolwiek to znaczy, bo sama nie do końca mam pojęcie, mamy dwa typy Windowsów – 32-bitowe i 64-bitowe. I w zależności od tego czy nasz jest 32- czy 64-bitowy, taką wersję programu musimy pobrać. Jak sprawdzić, jaki typ systemu mamy na naszym komputerze? Banalnie. Wchodzimy w menu Start na pasku zadań (to kółeczko z ikonką Windowska) -> Panel sterowania -> System i zabezpieczenia -> System. I widzimy to co na zdjęciu poniżej, a tam… typ systemu. Mój – 64-bitowy. 🙂
Voila!
Czego to nie potrafią nauczycielki przedszkola 🙂 ?
Pani Moniu dziękuję, bardzo mi pomogłaś tym opisem, jak dobrze, że jesteś 🙂
Dziękuję, póki co jakoś mi nie idzie. Ech, wiedzy brak ;-/
Znalazłam inne wyjście. Zapisuję przetworzony plik jako wav i konwertuję do mp3 🙂
Pani Moniu, pomóż proszę.Pobrałam program Lame, zapisał się tradycyjnie w Pobranych. Jak go rozpakować żeby współpracował z Audiacity?
Taką miałam radochę ze „zwolnienia” piosenki i utknęłam 😦
Pozdrawiam serdecznie!
Teoretycznie, on sam powinien rozpakować się w odpowiednim miejscu. Może pomoże przeniesienie go do folderu programu Audacity?
Kurcze też mam problem z tym kodekiem lame… Czy mógłby ktoś pomóc?
Troche problemow bylo z lame,ale poszlo:)
Pani Moniu, próbowałam tysiąc razy to zrobić. Czy mogłaby mi Pani zwolnić tempo piosenki i wysłać na adres email ? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
a ja mam problem… Wszystko zrobiłam, ale mam problem przy zapisaniem. Wyskakuje mi okienko “Ustal położenie lame” i kiedy je ustalam to wyskakuje “Nie można otworzyć biblioteki kodeka mp3”. Wszystko wcześniej robiłam tak, jak opisałaś. Proszę o pomoc 🙂
Ściągnęłam lame z innej strony i teraz jest, że lame nie współpracuje z tą wersją audacity i mam ściągnąć nowsze lame. Ale nigdzie takiego nie ma…
Mi nie chce się pobrać 🙁
Można pobrać z dowolnego źródła, tutaj tylko zaproponowałam sprawdzone przeze mnie:)
Bardzo ale to bardzo pomocny artykuł 😀 Dziękuję za dzielenie się wiedzą i takimi “sztuczkami” 🙂