Figury – zadania i zabawy dla przedszkolaków
Koronawirusowy areszt domowy trwa w najlepsze. Nie jestem zdania, żeby najlepszą drogą na wykorzystanie tego czasu było zasypanie dzieci toną papierowych zadań. Myślę jednak, że jeśli najdzie Was chęć na trochę edukacyjnej zabawy w wersji papierowej – przygotowany zestaw nie zawiedzie. Co więcej, dla tych, którzy tak jak ja, wolą uczyć w działaniu raczej niż na siedząco – przygotowałam także trochę inspiracji do zabaw. Bezpłatna pomoc do zabaw w domu i w przedszkolu: Figury – zadania i zabawy dla przedszkolaków.
Figury – zadania i zabawy dla przedszkolaków … zostaw na później!
Dlaczego? Dziecięce pokoje z trudem mieszczą dziecięce skarby – klocki, piłki, resoraki, książki, skakanki … Właściwie – czego tam nie ma? To skarbnica pomysłów i inspiracji do utrwalania figur. Jak wykorzystać to co mamy?
Klocki
To moja ulubiona zabawka. Szczególnie, jeśli klocki są drewniane! Z klockami można zdziałać wiele. Tutaj zebranych jest klika pomysłów jak wykorzystać je do doskonalenie przez dziecko znajomości figur i ich własności:
- Skonstruuj kwadrat/trójkąt/pięciokąt/itp. – zadaniem dziecka jest skonstruować wybraną figurę. Przy tej okazji można wejść na poziom wyżej i konstruować bryły (np. sześciany)
- Jak największy… – zadaniem dziecka jest ułożyć jak największy np. kwadrat z przygotowanych klocków (dobrze sprawdzą się płaskie, drewniane, o jednakowym kształcie)
- Figura w figurze – zadaniem dziecka jest ułożyć z klocków np. kwadrat, w którym znajdował będzie się trójkąt
- Oznaczenia – klocki oznaczamy figurami naklejając na nich naklejki/karteczki/metki z papierowej taśmy, zadaniem dziecka jest podzielić je wrzucają np. do odpowiedniego wiaderka
- Odrysuj – tym razem wykorzystamy klocki o różnych kształtach, zadaniem dziecka jest odrysować je na papierze i nazwać kształty, który powstał
- Z masą solną – zadaniem dziecka jest odgnieść klocek na wybranej masie (np. masie solnej), nazwać kształt i pomalować (gdy masa wyschnie).
- Zgadnij, co to? – klocki o różnych kształtach wrzucamy do worka i zawiązujemy dziecku oczy. Zachęcamy by zgadywało jaką figurę wylosowało z worka.
Plastyczne różności
Figury można utrwalając korzystając niemalże ze wszystkiego.
- Plastelina – można z jej pomocą wykleić kontury figury. Alternatywnie można je pomalować palcami
- Druciki kreatywne – bez problemu nawet najmłodszy przedszkolak wygnie drucik w odpowiedni kształt. Można też tworzyć kryształy z soli zawieszając przygotowany kształt w roztworze solnym
- Kartki – można z nich wycinać, to całkiem oczywiste, ale i tak bardzo ważne. Ciekawiej jest na nich kalkować na oknie, wydzierać z nich określone kształty lub robić frotaż (podkładając kształt POD kartkę i zamalowując ją całą kredką)
- Farby i świeczka – wybrany kształt rodzic lub dziecko rysuje świeczką na kartce i prosi dziecko o pomalowanie kartki farbą (spłynie z wosku i uwidoczni kształt figury)
- Tektura, korek i pineska – wyciętą z tekstury figurę mocujemy na tablicy korkowej i zachęcamy dziecko do zgadywania czy figura zmieni się po obrocie – koło zawsze wygląda tak samo, kwadrat – już nie. A czy trójkąt do góry nogami to wciąż trójkąt? To dobra okazja do tego, aby o tym porozmawiać.
- Atrament sympatyczny – figurę rysujemy zmazikiem do pióra (czy zmazik to termin ogólnopolski czy regionalizm?:). Będzie ona niewidoczna na kartce. Jeśli jednak to miejsce zamalujemy flamastrem – figura uwidoczni się (będzie jaśniejsza)
Figury – zadania i zabawy dla przedszkolaków
Przygotowałam też zestaw kart z zadaniami i ciekawostkami dla dzieci. Pamiętajmy jednak, że papierowa forma to ta, mimo wszystko, najmniej atrakcyjna dla dziecka i lepiej sprawdza się jako utrwalanie informacji niż wprowadzenie do tematu. Starałam się uczynić ten zestaw ciekawym i wesołym. Dlatego…
Figury – przedstawiają się same!
Każda z figur powie o sobie kilka słów i zwróci uwagę na to, że należy do większej rodziny. Pokaże paru innych członków jej geometrycznej familii. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że trójkąt do góry nogami to także trójkąt, a kwadrat to nie tylko prostokąt, ale i romb. Rolą dorosłego jest wybór figur, które zaprezentuje dziecku, więc myślę, że intuicja podpowiada każdemu z nas, że rozróżnianie rombu i kwadratu to jeszcze nie poziom trzylatka. Ale, analogicznie, mówienie bez ustanku o 4 podstawowych kształtach (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) – dla dziecka u progu szkoły, to nuda! A nuda jest w edukacji niebezpieczna i przede wszystkich – niechciana!
Tutaj kilka wzorów:
Cały zestaw zawiera następujące figury: trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło, romb, elipsa, wielokąty.
Quiz z figurami
Zdobywane wiadomości warto utrwalać i wiązać z rzeczywistością. Z pomocą przychodzi quiz. Cały – zawiera 10 pytań. Tutaj kilka wzorów:
Figury kreatywnie
Najwięcej zapamiętujemy działając i żartując, więc to ważne, by to, co oferujemy dziecku, w jakiś sposób budziło jego uśmiech. To okazja do żartowania z figurami w roli głównej – figuraki. Tutaj wzór – a w pliku kolejne karty zawierające inne kształty podstawowe. Być może dziecko nie będzie się śmiało w głos tworząc, jednak to na pewno ciekawsze niż łączenie figur w pary, na przykład.
Figury – zabawy i zadania dla przedszkolaków
A więcej tak – jest ich wiele! Zachęcają do porównywania, kolorowania, kreślenia kształtów, a więc – do utrwalania i poszerzania wiedzy o figurach i ich własnościach.
Niektóre z nich wykorzystują motyw figur do tego, aby doskonalić inne funkcje – percepcję, małą motorykę, umiejętność kontynuowania szeregów.
Możesz też zaoferować grę online, ale pamiętaj, że czego jak czego, ale multimediów dzisiejszym przedszkolakom nie brak:
Figury – zabawy i zadania dla przedszkolaków do pobrania
Cały plik to 25 stron z zadaniami i zabawami i pobierzesz go bezpłatnie tutaj:
A jeśli szukasz jeszcze większej ilości inspiracji, zajrzyj tutaj: