24 lutego 2024
Pomoce dydaktyczne

Karty pracy – przedszkole – co warto wiedzieć?

W erze edukacji, która nieustannie poszukuje nowych, efektywnych metod nauki, karty pracy dla przedszkola wyłaniają się jako potężne narzędzie wspierające rozwój najmłodszych. Te proste, a zarazem innowacyjne materiały dydaktyczne, przekształcają tradycyjne podejście do nauczania w interaktywną, angażującą przygodę. Odkryj, jak karty pracy mogą zmienić przedszkole w laboratorium odkryć dla Twojego dziecka!

Karty pracy - przedszkole -warto czynie warto?

Może się mylę, może nie, ale podzielę się swoim zdaniem. Karty pracy – ponieważ są stosunkowo tanie w produkcji i mocne marketingowo – pożarły rynek przedszkolnych pomocy dydaktycznych. Powiem bez przedłużania – korzystam z nich, choć nieczęsto. Powiem Ci kiedy i jak. I wytłumaczę dlaczego warto, a kiedy warto z nich zrezygnować.

Dzień Kota

Karty pracy - 3-latki oraz karty pracy - 4-latki

Karty pracy – 3 – latki powinny w większości sytuacji omijać. Często znajdziecie w nich kolorowanki, obrazki do łączenia, ale szczególnie na tym etapie ważne są ruchy całej obręczy barkowej – a więc duży, ogromniasty format. Dużo cenniejsze jest łączenie zabaw z dużą motoryką, a więc maksymalizowanie zabaw w ruchu. A także – to wiek, gdzie podwójnie ważny jest konkret, a więc na przykłąd prawdziwy kasztan, a nie ten narysowany na kartce. 

scenariusz zajęć - pomysł na zajęcia o dinozaurach w przedszkolu

Wybieraj karty pracy, które są przemyślane i dostosowane do wieku dziecka. Rysowanie po śladzie to nie ten czas, ale… co powiesz na maty do ciastoliny? To świetna alternatywa dla nieprzemyślanych zadań. 

portfolio-single_section_04
Dostosowane

Pamiętaj - maluszki nie powinny jeszcze rysować po śladzie czy pracować na symbolach. Stawiaj na ruchy większych grup mięśniowych i konkret.

portfolio-single_section_05
Uzupełniające

Korzystaj z karty pracy jako dodatku do rzeczywistych działań dziecka. Wtedy będzie adekwatną aktywnością.

portfolio-single_section_06
Dla chętnych

Daję Ci moją absolutną gwarancję, że zmuszenie dziecka do wykonania zadania ma więcej wad niż zalet. 

Karty pracy - 5-latki i karty pracy 6-latki

Na karty pracy – przedszkole odpowiada różnie. Jedni uważają, że 5-latki i 6-latki powinny już z nich korzystać, bo są bliżej szkoły. Jednak fakt zbliżania się do edukacji szkolnej nie powinien nas zachęcać do uszkolnienia edukacji przedszkolnej. 

Czasem genialnym zastępstwem będą projekty, które można stworzyć wspólnie z całą grupą. 

karty pracy - przedszkole

Karty pracy - przedszkole jako centrum zabawy!

Karty pracy oferują nieograniczone możliwości do nauki poprzez zabawę, stanowiąc kluczowy element wczesnej edukacji. Dzięki nim, dzieci w przedszkolu mogą rozwijać umiejętności językowe, matematyczne, poznawcze, a także manualne. Co więcej, karty pracy są doskonałym narzędziem do nauki samodzielności, ponieważ zachęcają dzieci do indywidualnego rozwiązywania zadań, co jest nieocenione w budowaniu poczucia odpowiedzialności i samodzielności. Jednak – wybieraj te, które będą uzupełniać Wasze rzeczywiste działania! Inspirować, bez zmuszania i wpędzania dzieci w rzędy szlaczków. 

portfolio-single_section_04
Dostosowane

Pamiętaj - średniaki i starszaki to nadal przedszkolaki! W tym wieku nadal ważny jest duży format.

portfolio-single_section_05
Uzupełniające

Nie traktuj karty jako źródła wiedzy i umiejętności. Niech stanowi uzupełnienie i rozrywkę.

portfolio-single_section_06
Dla chętnych

Powtarzam mój postulat - nie czyń z kart obowiązku. Siedzenie nie jest w naturze dziecka.

Warto pamiętać także, by pomoce tworzone były także w odniesieniu do podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Czy dzieci w przedszkolu muszą korzystać z książek?

Krótko mówiąc – nie. Jako nauczycielka dyplomowana zdecydowanie zachęcam Cię do korzystania z bardziej otwartej formy. Książeczki wzbudzają często presję wykonywania każdej ze stron. Budzą także przekonanie, że to najlepsze, co możemy dziecku zaoferować. Zachęcam Cię do tego, by w zgodzie z przedszkolną metodyką postawić na ruch, zabawy, gry, zagadki, interaktywne opowiadania, a karty pracy traktować jako miły dodatek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *