Eksperymenty dla przedszkolaków
Wakacje to wyjątkowy czas w przedszkolu, który obfituje w radosne aktywności. Z jednej strony – słońce zagrzewa nas do działań, z drugiej – nie warto przesadzać, bo to także czas na ładowanie baterii. I właśnie ta myśl dała początek kolejnej – przed Wami proste eksperymenty dla przedszkolaków w formie projektu do pobrania.
Dla co zwrócić uwagę wybierając eksperymenty dla przedszkolaków?
A zatem – gdy nadchodzi czas na miłe i radosne doświadczenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. W moim doświadczeniu, często eksperymenty dla dzieci prezentowane są w postaci podrasowanych wideo po 10 nieudanych próbach, czasem nie uwzględniają trudności w realizacji, a jeszcze innym razem – po prostu wykorzystują trudnodostępne materiały. W Laboratorium Przedszkolaka wyszłam temu naprzeciw.
O czym pamiętać wybierając proste eksperymenty dla przedszkolaków?
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas przeprowadzania jakichkolwiek eksperymentów z dziećmi. Upewnij się, że wszystkie używane materiały są bezpieczne i nietoksyczne. Nadzoruj dzieci podczas całego procesu, szczególnie gdy używają wody lub innych substancji. Zawsze miej pod ręką środki do pierwszej pomocy i poinstruuj dzieci, jak bezpiecznie korzystać z narzędzi i materiałów. Eksperymenty wykorzystujące wrzątek, ostre narzędzia lepiej zostawić na inny czas lub wykonać tylko prezentację.
Samodzielność
Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas przeprowadzania jakichkolwiek eksperymentów z dziećmi. Upewnij się, że wszystkie używane materiały są bezpieczne i nietoksyczne. Nadzoruj dzieci podczas całego procesu, szczególnie gdy używają wody lub innych substancji. Zawsze miej pod ręką środki do pierwszej pomocy i poinstruuj dzieci, jak bezpiecznie korzystać z narzędzi i materiałów. To ważna wskazówka przy wyborze eksperymentów – jeśli zdecydujesz się na bardzo trudne aktywności, samodzielność zostaje znokautowana!
Wyjaśnienie
Gorąco polecam wcześniejsze przygotowanie! Przetestuj eksperyment zanim pokażesz go dziecku, zaobserwuj i zastanów się jak wyjaśnisz to dziecku. Czy sama obserwacja jest przyjemna? Absolutnie tak! Jednak naukowe wyjaśnienie dziecięcym językiem jest bezcenne. Szczerze – tego najczęściej brakowało mi, gdy znalazłam pomysł na jakieś fajne działanie. Wiedzy o tym co, jak i dlaczego. Dlatego w Laboratorium Przedszkolaka przygotowałam dla Ciebie nie tylko naukowe wyjaśnienie, ale także uproszczony tekst, który możesz przekazać dzieciom opisując wykonane eksperymenty dla przedszkolaków.
Przykładowe proste eksperymenty dla przedszkolaków
W Laboratorium Przedszkolaka znajdziesz 30 eksperymentów. Każdy z nich zawiera opis, ogromna większość z nich film (poza eksperymentem z fasolą, bo nie znalazłam jej w domu), a także wyjaśnienia. Oto kilka z nich!
Eksperyment Samonadmuchujący się balon
Ciekawe czy istnieje słowo “samonadmuchujący się”? Zobacz jakie to fajne, a także – przy okazji – naprawdę proste w wykonaniu.
Materiały:
plastikowa butelka, balon, soda oczyszczona, ocet
Procedura:
Napełnij butelkę octem do jednej trzeciej. Wsyp sodę oczyszczoną do balona. Nałóż balon na szyjkę butelki i potrząśnij, aby soda wpadła do octu.
Obserwacje:
Balon zacznie się nadmuchiwać.
Wyjaśnienie naukowe:
Reakcja między sodą a octem wytwarza dwutlenek węgla, który napełnia balon.
Uproszczone wyjaśnienie dla dziecka:
Soda i ocet tworzą bąbelki, które napełniają balon powietrzem. Znasz to zjawisko z eksperymentu z wulkanem – pamiętasz? Wtedy bąbelków było tak dużo, że wylewały się z butelki jak lawa!
Tęczowe opady deszczu
Materiały:
przezroczysta szklanka, woda, olej roślinny, barwniki spożywcze, pipeta lub zakraplacz, małe miseczki lub kubeczki do rozpuszczenia barwnika
Procedura:
Napełnij przezroczystą szklankę wodą do około 2/3 jej wysokości. Powoli wlej olej roślinny na powierzchnię wody, tworząc warstwę oleju na górze. Olej powinien unosić się na wodzie, tworząc wyraźne rozdzielenie między obiema cieczami. W małej miseczce lub kubeczku rozpuść kilka kropli barwnika spożywczego w niewielkiej ilości wody. Dokładnie wymieszaj, aby barwnik całkowicie się rozpuścił. Użyj pipety lub zakraplacza, aby nabrać trochę rozpuszczonego barwnika. Delikatnie zakropl kilka kropli barwnika na powierzchnię oleju. Staraj się robić to powoli i precyzyjnie.
Obserwacje:
Gdy krople barwnika trafiają na powierzchnię oleju, zaczynają przenikać przez warstwę oleju. Po dotarciu do wody, barwnik zaczyna “pękać” i rozprzestrzeniać się w ciekawy sposób, tworząc efektowne wzory.
Wyjaśnienie naukowe:
Zawarte w projekcie Laboratorium Przedszkolaka.
Uproszczone wyjaśnienie dla dziecka:
Olej jest lżejszy od wody, dlatego zostaje na powierzchni. Kiedy krople barwnika rozpuszczone w wodzie trafiają na olej, powoli przechodzą przez niego i zaczynają rozprzestrzeniać się w wodzie, tworząc kolorowe wzory!
Proste eksperymenty dla przedszkolaków jako projekt
Jak szaleć to szaleć! Uważam, że praca włożona w przygotowanie tych prostych eksperymentów dla przedszkolaków nie tylko przyczyni się do wspaniałej zabawy. Przygotowałam dla Was cały opis tych działań w formie bezpłatnego projektuj. Możesz pobrać go po zalogowaniu i włączyć w swój plan pracy przedszkola czy też codzienne domowe kreatywne zabawy z dzieckiem.