Dzień Kota w przedszkolu
Dzień Kota zbliża się wielkimi krokami, a ja mam dla Was mnóstwo pomysłów na to, jak uczcić ten dzień w przedszkolu lub w domowym zaciszu. Mądrze, wesoło i z korzyścią dla przedszkolaków! Wierzę, że z tymi pomysłami Dzień Kota w przedszkolu będzie dla Was okazją do niezapomnianych, a także rozwijających zabaw! Będzie też praca plastyczna, a nawet dwie. No, 3, 2, 1, start!
Dzień Kota - co to za święto?
Nie wiem czy też tak masz, ale ja czasem, a może nawet często, zastanawiam się, skąd w ogóle pomysł na takie święto jak na przykład Dzień Kota. Światowy Dzień Kota obchodzony jest 8 sierpnia, jednak w Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszy się świętowanie dnia 17 lutego – to data europejskiego dnia tego pupila. Cel jest następujący: celebrowanie wyjątkowej więzi jaką mają ludzie i koty, a także zwiększanie świadomości na rzecz dobrostanu tych zwierząt.
Kiedy obchodzimy Dzień Kota?
Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest 8 sierpnia, natomiast Europejski Dzień Kota obchodzimy 17 lutego, tę datę świętujemy w Polsce, szczególnie w przedszkolach.
Dlaczego świętujemy w przedszkolach?
Pierwszy argument jest wystarczający: świętujemy, bo dzieci lubią koty i interesują się nimi. To naprawdę wystarczy, by wykorzystać tę naturalną ciekowość do tworzenia ciekawych projektów czy rozwijania umiejętności. Ale możemy mieć też bardziej sprecyzowane cele i:
- uświadamiać dzieciom potrzeby zwierząt, po co, aby stawały się bardziej świadomymi opiekunami
- rozwijać wiedzę na temat świata zwierząt
- stwarzać ciekawe okazję do rozwoju umiejętności matematycznych, językowych, do wspierania wszechstronnego, holistycznego rozwoju dzieci.
Dzień Kota - w przedszkolu
Czas na Kocie Wyzwania!
Kocie Wyzwania to zabawa, którą stworzyłam, aby wspomagać rozwój koncentracji u najmłodszych. Przygotowane przeze mnie zadania i łamigłówki to nie tylko doskonała zabawa, ale i sposób na trenowanie umiejętności skupienia uwagi, a także percepcji wzrokowej. Znajdziecie je w materiałach dydaktycznych dedykowanych lutemu.
Oto one:
Czy wiesz wszystko o kotach? Kocioquiz na Dzień Kota
Posiadanie ogromnego zasobu informacji w dobie współczesnych wyzwań nie jest podstawową wartością edukacji przedszkolnej i wspierania holistycznego rozwoju przedszkolaka. Ale – pewna dawka wiedzy jest potrzebna, by tworzyć. Więc – z całą świadomością kompetencji przyszłości – zapraszam Was do wesołego Kocioquizu. Pomysł na jego realizację znajdziesz tutaj:
Spędzanie tego dnia z przedszkolakami będzie jeszcze ciekawsze, jeśli weźmiecie udział w aktywnościach udekorowaniu maskami. Polecam tę kocią, oczywiście, a poniżej prezentuję Ci cały zestaw:
Przedstawiam Ci także pomysły na zabawy matematyczne z szeregowaniem, przeliczaniem, ale także łączące aktywnośc manualną – tak też dzieje się w przypadku kociego ogona.
Wlazł kotek na płotek - zabawa z szeregami
Nie znam nikogo, kto nie zna tej piosenki! Wlazł kotek na płotek tym razem stało się inspiracją do zabawy z szeregami. Jaki płotek? Jak on wygląda? Zadaniem dzieci jest kontynuować szereg, ułożyć go według instrukcji lub z pamięci. Zaproponowałam dla Ciebie wiele wariantów zabawy dla trzylatków, cztero- i pięciolatków oraz sześciolatków.
Dzień Kota - praca plastyczna
Praca plastyczna to zawsze dobry pomysł, a praca plastyczna na Dzień Kota – nawet jeszcze lepszy. Przygotowałam dla Ciebie kilka projektów do druku. Pierwszy z nich to maska, którą prezentowałam Ci powyżej. A drugi – to bujak. Jest super!
Jeszcze więcejinspiracji
Myślę, że najważniejszą grupę zabaw przedszkolnych stanowią te, które umożliwiają dzieciom ruch. Jest on niezbędny!
Pomysł na zabawy ruchowe
Skradanka - zabawa organizacyjna
Dorosły lub chętna osoba są kocią mamą/tatą. Gdy koci rodzic stoi tyłem do kotów - skradają się w jego kierunku. Gdy odwraca się - zastygają w bezruchu.
Koci grzbiet - zabawa gimnastyczna
Dorosły lub chętne dziecko otrzymują piłkę. Pozostałe dzieci ustawiają się w pozycji czworaczej - na kolanach i rękach - jak koty. Gdy prowadzący turla w ich kierunku piłkę wyginają plecy w łuk - koci grzbiet, tak, aby piłka przeturlała się pod ich brzuchami.
Koty lubią psoty - pląs ruchowy
Dzieci powtarzają za dorosłym: Koty lubią psoty - każdy o tym wie. Koty lubią psoty - naśladujcie mnie! Dorosły lub dziecko prezentują ćwiczenie - pozostali uczestnicy zabawy naśladują je. Rozpoczynamy od ćwiczeń obszernych, angażujących duże grupy mięśniowe, kończąc na ćwiczeniach wolniejszych i precyzyjniejszych (wyciszających).
W edukacji przedszkolnej najważniejsze jest wspieranie holistycznego rozwoju. Dlatego każda okazja jest dobra, by dodać do niej “trochę więcej”. Tym dodatkiem mogą być zabawy logopedyczne.
Zakończenie
Na zakończenie chciałam zaproponować dekoracje, które wzbogacą każdy scenariusz dla przedszkolaków. Pierwsza z nich to napis “Dzień Kota”. Pamiętaj, że możesz wykorzystać go jako materiał to wyszukiwania znanych liter lub także w zabawie ruchowej, w której dzieci biegają z literami w rękach, a następnie ustawiają się w napis wg wzoru.
Pamiątkowy dyplom dla przedszkolaków
Na zakończenie – wręczenie każdemu przedszkolakowi Dyplomu Przyjaciela Kotów. To świetny sposób, by pokazać dzieciom, jak ważna jest opieka nad zwierzętami i jak każdy z nas może być ich przyjacielem. Dyplom to nie tylko urocza pamiątka, ale też pierwszy krok do kontynuacji rozmowy o odpowiedzialności i empatii wobec naszych czworonożnych przyjaciół w domu. Oto przykładowy dyplom z okazji Dnia Kota:
A jeśli przedszkolaki nie mogą się skupić, czujesz, że dyscyplina uniemożliwia Ci komfortowe prowadzenie zajęć sprawdź także Kursy Pani Monia.