22 kwietnie obchodzimy Dzień Ziemi. W mojej opinii i na pewno nie tylko mojej – to wyjątkowe święto. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego warto zainteresować ich świętowaniem Dnia Ziemi.

Dzień Ziemi a edukacja na odległość

Narzekałam już swego czasu, że w moim odczuciu w nauczaniu na odległość brak ducha. Szczerzę wierzę, że realizacja tygodniowego projektu i codzienna troska w postaci np. sortowania śmieci w przedszkolu potrafią zmienić nastawienie najmłodszych do kwestii ekologii. Jak kształtować postawę proekologiczną za pośrednictwem komputera? To nie jest łatwe. Nie bronię twierdzenia, że niewątpliwie uda mi się osiągnąć ten cel, ale podjęłam próbę.

W efekcie tego działania powstała prezentacja – zaprezentuję ją tu w postaci filmiku. Możecie ją także pobrać w obu wersjach (jako filmik – nieinteraktywny i jako prezentację).

Dzień Ziemi – prezentacja

Z prezentacjami różnie bywa! Jeśli Wasz Power Point jest starszy lub nowszy niż moja wersja – prezentacja lubi się rozsypać. Dlatego załączam także filmik. Jeśli prezentacja nie wygląda tak jak powinna – skorzystajcie z filmu.

Zamysł prezentacji był prosty – aby uświadomić dziecku, że dużo od niego zależy.

Zależało mi na tym, żeby w możliwie przystępny sposób opowiedzieć dziecku o najważniejszych alarmujących zjawiskach związanych z klimatem. To temat rzeka! Starałam się, żeby to wszystko miało sens i żeby moje skróty myślowe w żadnej chwili nie zakłamały rzeczywistości. Zależało mi też na tym, żeby poza uświadomieniem ogromu szkód pokazać dziecku jakie działania może podjąć od zaraz.

Nie oczekujcie lektora klasy Krystyny Czubówny z filmów przyrodniczych. Zaczynam mieć chrypkę przy drugim slajdzie 🙂

A prezentacje pobierzesz tutaj: dzień ziemi- prezentacja

Dzień Ziemi – zadania do wykonania!

Prezentacja zawiera odnośnik do zadań do wykonania przez dziecko. Nie ma nic lepszego w wychowaniu przedszkolnym – niż działanie.

To właśnie te zadania znajdzie w prezentacji:

dzień ziemi zadania

Plik do wydruku znajdziesz tutaj: ekozadania.

Dzień Ziemi – karty pracy

Nie jestem wielką fanką kształcenia na kartce papieru. Potraktujcie je jako dodatek, podsumowanie i urozmaicenie dla przedszkolaków żądnych papierowych niespodzianek. A przy okazji Dnia Ziemi – zachęcam do ich dwustronnego wydruku. Przykład własny osoby dorosłej to cenna lekcja dla każdego malucha!

Jest ich 6.

Pierwsza z nich utrwala odpady wędrujące do żółtego kontenera.

Druga służy zabawom twórczym i umożliwia udekorowanie eko-torby.

Trzecia to labirynt, a jego zalet nie trzeba bronić.

Czwarta stwarza okazję do przeliczania.

Piąta – to kolorowanka. Przyjemna, moim zdaniem.

Szósta karta wydaje się być podobna do pierwszej, ale to o wiele trudniejsze zadanie – tym razem dziecko musi przywołać z pamięci produkty, które powinny trafić do koszy oznaczonych konkretnym kolorem. Ze smutkiem stwierdzam, że niektórzy dorośli mogliby polec na tym zadaniu.

Karty pracy pobierzesz tutaj: eko karty pracy

Dzień Ziemi – piosenka

Różnorodność metod to paliwo dla poznawczych procesów. Warto, przy okazji Dnia Ziemi, zaprosić dziecko do wspólnego śpiewania lub nawet wysłuchania piosenki i rozmowy na temat jego tekstu. YouTube oferuje ich więcej, ale ta najbardziej przypadła mi do gustu.

To moja propozycja:

Dzień Ziemi – prace plastyczne

Na koniec to, co dzieci lubią najbardziej – prace plastyczne. Mogą dotyczyć stricte Ziemi, ale zupełnie dobrze wiążą się z tym tematem wszystkie plastyczne inspiracje oparte o materiały recyklingowe. Polecam zajrzeć na moją tablicę na Pinterest. Znajdziecie ją tutaj: TABLICA. 

dzień ziemi - prace plastyczne

Gra!

Autor: Alicja Mironiuk

Czy ten wpis był dla Ciebie pomocy? Wesprzyj stronę Pani Monia!

Ogromnie cieszę się, że godziny mojej pracy zaowocowały Twoją obecnością tutaj. Pani Monia to przestrzeń, która od lat działa bezpłatnie i chcę, by taką pozostała. To lata studiów na czterech kierunkach, lata pracy z dziećmi, nieprzespane noce z laptopem na kolanach i gigabajty materiałów pobieranych każdego dnia przez użytkowników. Ogromny kawałek serca włożony w to, by tworzyć to miejsce w sieci.

Twoje wsparcie to nieoceniona pomoc i możliwość dla mnie, by wciąż móc dzielić z Tobą swoją pedagogiczną pasją.

Facebook Comments