Było już trochę ruchu, była bajka, a także masa kart pracy. Teraz czas na wiosenne (i nie tylko wiosenne) zabawy muzyczne, które z łatwością nasze przedszkolaki zrealizują w domu (teraz, gdy trwa kwarantanna) i w przedszkolu, gdy wszystko wróci do normy. Pianino online, na którym zagra przedszkolak? Jest! Rytmiczna wiosenna zabawa paluszkowa? Jest! A może obrazkowy zapis piosenki? Też jest! I wiele innych. Zapraszam do zabawy 🙂

Wiosenne zabawy muzyczne dla przedszkolaków

Po odsłonie wiosennego audiobooka, czas na zabawy muzyczne. Wiosenne, ale nie tylko. Poniżej znajdziesz:

  • proste ćwiczenia rytmiczne bez przygotowania (z klaskaniem, tupaniem, itp.)
  • geometryczną rytmizację do piosenki Skidamarink
  • paluszkową zabawę rytmizującą do piosenki Maszeruje wiosna
  • obrazkowy zapis utworu Piosenka o wiośnie Małej Orkiestry Dni Naszych
  • kolorystyczny zapis do samodzielnej gry Wlazł kotek na płotek na pianinie online.

A zatem, miłej zabawy!

Rytmy – zabawa bez przygotowania

Nie wszystkie zabawy muzyczne wymagają od nas sprzętu lub muzycznych kompetencji. Proste ćwiczenia rytmiczne jesteśmy w stanie przeprowadzić bez żadnego przygotowania. Możemy:

  • wystukiwać rytm dowolnej piosenki różnymi przedmiotami dodatkowo budując doświadczenia dźwiękowe w oparciu o przedmioty codziennego użytku;
  • naśladować rytm wyklaskany przez dorosłego (wykląskany lub wytupany – każdy się liczy) – dla młodszych przedszkolaków wybieramy prosty rytm i prezentujemy mniej uderzeń.

Załączam kilka przykładów prostych rytmów (wyklaskanych, wystukanych na stole i wykląskanych) – dorosły pokazuje rytm, a dziecko powtarza. A jeśli mamy to szczęście, że na zabawę czeka więcej niż jedno dziecko rytm może pokazywać jedno dziecko drugiemu.

 

(Nie tylko) wiosenne piosenki

wiosenne zabawy muzyczneWiosenne zabawy muzyczne dla przedszkolaków warto przeprowadzić w oparciu o piosenki. Nie chodzi jednak jedynie o to, by ich słuchać i uczyć się tekstu na pamięć. W poznaniu melodii pomoże nam wizualizacja (plik do druku znajdziecie w dalszej części wpisu).

Pierwszą z piosenek jest Skidamarink. Lubię ją za równo ze względu na tekst, jak i prostą melodię. Z wiosną nie ma wspólnego zbyt wiele, ale to dobry trening.

A tutaj plik z zapisem rytmicznym: SKIDAMARINK

A tutaj odnośnik do piosenki: SKIDAMARINK – PIOSENKA

Kolejna piosenka jest już zdecydowanie wiosenna. Utwór ze wsparciem minimalistycznej grafiki staje się wartościową zabawą doskonalącą motorykę precyzyjną i poczucie rytmu:

A tutaj plik do zabawy paluszkowej: Maszeruje wiosna – rytmizacja paluszkowa

Tutaj odnośnik do piosenki: MASZERUJE WIOSNA – PIOSENKA

Piosenka o wiośnie z tekstem obrazkowym

To kolejna propozycja na zdalną i nie tylko zdalną naukę piosenki. To pewne, że łatwiej nauczyć się tekstu, gdy go czytamy. Dla przedszkolaków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – spora część z nich jeszcze nie czyta płynnie, albo też, nie czyta wcale. A z pomocą przychodzi pismo obrazkowe! 

W codziennej sytuacji edukacyjnej, symboliczne obrazki tworze zwykle na bieżąco na whiteboardzie.

W tej jakże niecodziennej sytuacji edukacyjnej, zapis możemy stworzyć z pomocą prostych grafik symbolicznie obrazujących tekst. Wiele zwrotów jest trudnych do zobrazowania wprost, jednak dzieci szybko wiążą fragment tekstu z obrazem i mimo tego, że nie jest on wierną ilustracją treści, staje się znaczącą pomocą dla dziecka.

wiosenne zabawy muzyczne

To pierwsza zwrotka i refren piosenki, którą odsłuchacie tutaj:

A może Wlazł kotek na płotek na pianinku online?

Zapis kolorystyczny do wydruku znajduje się tutaj: Zapis utworu Wlazł kotek na płotek

wiosenne zabawy muzyczne

A takie pianinko online otworzysz klikając w obraz lub link pod nim. W sam raz na Wlazł kotek na płotek:

wiosenne zabawy muzyczne

Facebook Comments