Wiosna – nie sposób o niej nie mówić! Najmłodsze przedszkolaki chętnie utrwalą nazwę pory roku, dowiedzą się co wyróżnia wiosnę spośród innych pór roku. Starsze przedszkolaki chętnie rozróżnią wiosnę kalendarzową od astronomicznej. Średniak może zastanowić się dlaczego opowiadamy o Pani Wiośnie, a o Panu Wiośnie już nie? Wiosenne sekrety na drodze krótkiego opowiadania dla przedszkolaków odkryje przedszkolak Artur. A dla tych, którzy wolą słuchać opowiadanie Wiosna  – audiobook dla przedszkolaków! Ekhem, to mój debiut. Bądźcie wyrozumiali.

Wiosna – opowiadanie dla przedszkolaka

Opowiadań dla przedszkolaków jest wiele. Dołączam kolejne do zbioru, do których, mam nadzieję, warto zajrzeć. Na czym zależało mi tworząc opowiadanie? Aby:

  • inspirowało do utrwalania nazw dni tygodnia i pór roku;
  • zapoznawało dziecko z oznakami wiosny;
  • utrwalało datę kalendarzowego pierwszego dnia wiosny;
  • wyjaśniało różnicę między wiosną kalendarzową a astronomiczną;
  • zachęcało do kontynuowania działań w formie wspólnego śpiewania, działań plastycznych, poszukiwania oznak wiosny w świecie rzeczywistym.

Wiosna – opowiadanie interaktywne

Na wstępie powiem, że Wiosna to zupełnie roboczy tytuł opowiadania. Ale – absolutnie szczerze – nie mogłam wymyślić niczego rozsądniejszego na ten moment. To sprawiło, że postanowiłam ożywić to opowiadanie i na tyle, na ile pozwala na to plik pdf – wejść w interakcję z najmłodszym odbiorcą.

Efektem tych przemyśleń jest papierowa wersja opowiadania (plik na końcu wpisu), a w niej zadania i dla najmłodszych.

Opowiadanie rozpoczyna się miejscem na stworzenie tytułu, a w samym tekście pojawiają się ramki zachęcające do wykonanie ilustracji przez dziecko.

wiosna - audiobook dla przedszkolaka

Poza ramkami zachęcającymi do wykonania pracy własnej, w tekście znajdują się także zielone rami z zadaniami, które zachęcają do utrwalania dni tygodnia, pór roku, do działania w oparciu o inspirację z tekstu i aktywnego słuchania tekstu.

wiosna - audiobook dla przedszkolaka

Wiosna – audiobook dla przedszkolaka

Wiosna – audiobook dla przedszkolaka to nagranie opowiadanie odczytane przez autora. Brzmi całkiem elegancko, ale, zważywszy na fakt, że to ja jestem autorem, audiobookowi daleko do pięknych nagrań tworzonych z Piotrem Fronczewskim. Niemniej – jest. Opowiadanie w formie jednego pliku, a to, moim zdaniem, czyni go łatwiejszym w obsłudze. Całość trwa niecałe 20 minut, więc myślę, że każdy przedszkolak będzie w stanie go wysłuchać – jeśli nie w całości, z przerwami.

 

A tutaj możesz pobrać plik mp3: WIOSNA – audiobook dla przedszkolaka

Możesz się nim dzielić udostępniając link – każdy może pobrać go samodzielnie ze strony 🙂

A tutaj opowiadanie w formie tekstu: OPOWIADANIE INTERAKTYWNE – tekst do wydruku

Do czego zachęcam? Stwórz własny audiobook

Potrzebujesz: telefon, aplikację: Dyktafon, dowolne opowiadanie, a więc to rzecz naprawdę prosta w przygotowaniu!

Koronawirus uziemił nas w domu, a ja w związku z tym, rodziców i nauczycieli zachęcam do nagrywania audiobooków! Bo to proste, ale i miłe, przede wszystkim .

Każdy przedszkolak po stokroć chętniej odsłucha bajki, czytanej przez jego panią czy przez rodzica koleżanki z grupy. Dzieci mogą wziąć udział w nagraniu śpiewając piosenkę czy odtwarzając fragment tekstu z pamięci.

Nagranie audiobook nie wymaga żadnego sprzętu – wystarczy dyktafon w naszym telefonie. Plik można udostępnić mailowo bezpośrednio z aplikacji.

Efektem rodzinnej współpracy jest ten sam audiobook, w którym możecie usłyszeć dużą część mojej rodziny: siostrzyczkę, mamę, braciszków i żonę starszego brata 🙂 Parafrazując hit disco-polo – czytać każdy może! Szczerze zachęcam. I dzielę się z Wami prawdopodobnie najcenniejszym audiobookiem ze swojej kolekcji.

Czy ten wpis był dla Ciebie pomocy? Wesprzyj stronę Pani Monia!

Ogromnie cieszę się, że godziny mojej pracy zaowocowały Twoją obecnością tutaj. Pani Monia to przestrzeń, która od lat działa bezpłatnie i chcę, by taką pozostała. To lata studiów na czterech kierunkach, lata pracy z dziećmi, nieprzespane noce z laptopem na kolanach i gigabajty materiałów pobieranych każdego dnia przez użytkowników. Ogromny kawałek serca włożony w to, by tworzyć to miejsce w sieci.

Twoje wsparcie to nieoceniona pomoc i możliwość dla mnie, by wciąż móc dzielić z Tobą swoją pedagogiczną pasją.

Facebook Comments