Dinozaury fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Bywa, że wprowadzą w zakłopotanie dorosłych, odważnie broniących tezy, że ludzie dowiedli swojej wytrwałości obrzucając dinozaury kamieniami. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura w przedszkolu to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic.

Dzień Dinozaura w przedszkolu – cele

Oczywistą rzeczą jest, że cele zajęć, a także formę ich realizacji należy dostosować do wieku dzieci.

Najmłodszy przedszkolak może dowiedzieć się, że:

 • dinozaur nie jest smokiem, a smok nie jest dinozaurem;
 • dinozaury naprawdę istniały;
 • dinozaury już nie istnieją;
 • niektóre z nich były tak ogromne, że nie zmieściłyby się w przedszkolnej sali;
 • żyły w czasach, w których ludzi nie było jeszcze na Ziemi.

Ten starszy przedszkolak:

 • pozna wybrane gatunki dinozaurów, np.: stegrozaur, diplodok, triceratops, tyranozaur;
 • dowie się, że pterodaktyl nie jest dinozaurem, a pierwszym latającym gadem;
 • dowie się, że to niemożliwe, aby ludzi rzucali w dinozaury kamieniami (wiecie czemu o tym wspominam, prawda?);
 • upewni się, że psozaur Dino, bohater bajki The Flintstones, nigdy nie istniał;
 • odszuka dinozaury na osi czasowej przedstawiającej ewolucję życia na Ziemi;
 • dowie się, co jadły dinozaury;
 • spróbuje wyszukać fikcyjną Godzillę w zbiorze dinozaurów.

To tylko przykłady. Dinozaury to świetny pretekst by czytać, liczyć, tworzyć modele czy choćby komiksy, w których bohaterem stanie się dinozaur.

Dzień Dinozaura w przedszkolu – inspiracje

Co będzie najciekawsze w oczach Twojej grupy?

Smok, Godzilla, pterodaktyl i dinozaury

Potrzebne materiały: ilustracje przedstawiające diplodoka, stegozaura, tyranozaura, triceratopsa, pterodaktyla, mamuta, Godzillę i smoka; 4 żetony dla każdego dziecka w 4 różnych kolorach (np. klocki)

Przebieg: Możesz podzielić dzieci na małe grupy – wtedy każda z nich otrzymuje swój zestaw ilustracji. Zadaniem dzieci jest spośród przygotowanych ilustracji wskazać cztery ilustracje, na których nie znajduje się dinozaur (smok, Godzilla, pterodaktyl, mamut). Dzieci kładą po jednym żetonie na wybrane ilustracje. Na koniec głosy są podliczone, a prawidłowe odpowiedzi przedstawione przez nauczyciela lub chętne dziecko (np. czytające, które przeczyta informacje w książce).

 

Dzień Dinozaura w przedszkolu – Dinogra

Jej zasady są na tyle proste, że śmiało mogą grać w nią już trzylatki. Jej forma na tyle otwarta, że możemy uczynić z niej wyzwanie dla zerówki.

Potrzebne materiały: plik z grą, który znajdziesz w tym wpisie (zestaw: karta, kolorowe dinozaur dla każdej grupy, 2 x ciekawostki), kostka do gry (najlepiej ta duża), dowolne żetony (np. klocki, kredki).

Przebieg: 

Dzieci zostają podzielone na grupy. Każda grupa otrzymuje szarą planszę, na której zbierać będzie dinozaury. O, taką:

Przedstawiciele każdej grupy po kolei rzucają kostką. Jeśli wypadnie 5 – otrzymują kolorową kartę oznaczoną tym numerem i umieszczają ją na planszy. Jeśli 1 – 1, itd. Kolorowe dinozaury:

dzień dinozaura w przedszkolu

Opcjonalnie (dla grup starszych): Jeśli na planszy znajduje się już karta z danym numerem – grupa otrzymuje Ciekawostkę. Nauczyciel odczytuje ją grupie, a zadaniem grupy jest ją zapamiętać. Jeśli nasze przedszkolaki lubią rywalizację, za zapamiętaną ciekawostkę (na koniec gry) grupa otrzymuje dodatkowy punkt. Oto ciekawostki:

dzień dinozaura w przedszkolu

Tu warto podkreślić, że pterodaktyl nie jest dinozaurem.

Gra kończy się, gdy jedna z grup uzupełni całą planszę. W tym momencie zachęcamy grupy do podzielenia się zapamiętanymi ciekawostkami. Jeśli gramy na punkty – nagradzamy zapamiętane ciekawostki dodatkowym punktem.

Dzień Dinozaura w przedszkolu  – dowiemy się co jadły dinozaury!

Przygotowany materiał możemy wykorzystać jako prezentację, ale możemy także zrobić coś o poziom ciekawszego. Jak?

Potrzebne materiały: ilustracje przedstawiające dinozaury: triceratops, stegozaur, diplodok, tyranozaur oraz gad: pterodaktyl. Symbole: roślina, mięso (ogólnie), mięso rybie

Przebieg: 

Dzieci podzielone są na grupy (5). Każda grupy otrzymuje jedną ilustrację przedstawiającą dinozaura lub gada oraz pakiet symboli. Pakiet symboli zawiera miks symboli rośliny, mięsa lub ryby, skomponowany tak, aby grupa otrzymująca dinozaura roślinożernego dostała zestaw zawierający najwięcej symboli rośliny.

Dzieci dowiadują się, że aby dowiedzieć się czym żywiło się stworzenie z ich ilustracji muszą przeliczyć symbole. Te, których jest najwięcej stanowią odpowiedź.

Potrzebne materiały odnajdziecie w pliku Dzień Dinozaura w przedszkolu. Czyli:

Dzień Dinozaura w przedszkolu – dinomedal!

Dzień Dinozaura w przedszkolu dobiega końca. A może czeka na nas jeszcze praca plastyczna? W każdym razie, czas utrwalić wiadomości i nagrodzić zwycięzców. Medale otrzymują dinozaury (i gad) za swoją wyróżniającą cechę. Oto one:

dzień dinozaura w przedszkolu

Dzień Dinozaura w przedszkolu – … The Flintstones

Warto poświęcić 5 minut i zaprezentować dzieciom opening do starej kreskówki The Flintstones. Po jej obejrzeniu, zapytaj dzieci jakie nieścisłości w niej odnajdują. Nasi zerówkowicze bardzo szybko stwierdzili, że:

 • jaskinie są zbyt nowoczesne;
 • jaskiniowcy nie wymyśliliby telewizji;
 • koło?! To jeszcze nie teraz!
 • dinozaur?! To już nie ten czas.

A oto i plik:

 

 

 

Facebook Comments