Dobre zabawki dla przedszkolaka – czyli jakie? Wymagam wiele! Pracując od lat przetestowałam już całe mnóstwo zabawek i gier. Mam na koncie wiele miłych zaskoczeń, ale i srogich rozczarowań, które uczyły, że wysoka cena nie zawsze wiąże się z jakością. Znam na pamięć katalogi, którymi zalewają nas przedstawiciele handlowi w przedszkolach. I choć w każdym sklepie wyszukać można jakąś perełkę, od dłuższego czasu wiernie wracam do mojej ulubionej “kopalni perełek”. Oto co tam znalazłam!

Dobre zabawki dla przedszkolaka to prawdziwi twardziele! 

Jestem nie tylko nauczycielem, ale i logopedą. Pracując z dziećmi z różnym kalibrem dysfunkcji nauczyłam się, że z zabawką może wydarzyć się wszystko! Zabawki upadają, zostają zdeptane, bywają gryzione, moczone, pisane mazakami, drapane i testowane w locie. Dobra zabawka musi to przeżyć! Oduczyłam się inwestowania w plastik – bajecznie niska cena to złudzenie, które maskuje niesamowitą nietrwałość wielu zabawek.

dobre zabawki dla przedszkolaka

Dobre zabawki dla przedszkolaka bawią, uczą i inspirują!

Wierze, że zabawa sama w sobie jest niezbędna. Jednak rzadkością jest widok dziecka, które bawi się nie dzierżąc równocześnie w dłoni zabawki. Dobre zabawki dla przedszkolaka inspirują do podjęcia rozwojowej aktywności. Dla przykładu multimedialny komputer nie wydaje mi się być wybitną zabawką. Taki laptop zapewne gra, śpiewa, mówi, mruga paletą kolorowych diod. A co robi w tym czasie dziecko? Używa palca wskazującego – naciska guziki i siedzi. Zdecydowanie więcej szacunku mam do zabawek prowokujących dziecko do działania. Z tego względu chyba największą miłością darze klocki.

dobre zabawki dla przedszkolaka

Dobre zabawki dla przedszkolaka dają możliwości!

Kto kupował – ten wie. To naprawdę cenne, jeśli zabawkę można wykorzystać na więcej niż jeden sposób. Dzięki temu jedno ekonomiczne pudełko pozwala nam działać na wiele sposobów i wielokrotnie bawić się w coś innego, wracając do tej samej zabawki. Szukając dobrej zabawki zawsze zastanawiam się jakie możliwości daje, a czym ich więcej – tym lepiej.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – memory sensoryczne!

Mój faworyt. Jedyny “minus” tej zabawki to to, że inni terapeuci ochoczo ją przechwytują! Jest banalna i genialna równocześnie. 12 krążków o różnej fakturze należy na podstawie dotyku (ja zawiązuje dzieciom oczy) połączyć z odpowiednią wypustką na podstawce. Całość zabawki jest drewniana, bezdrzazgowa i estetycznie wykonana. Uwielbiam ją szczególnie w trakcie terapii, a dzieci modyfikują ją grając w parach w czasie wolnym.

dobre zabawki dla przedszkolaka memo sensoryczne

Dobre zabawki dla przedszkolaka – memory dźwiękowe

Pięknie wykonana zabawka. Zadaniem dziecka jest połączyć dwa klocki wydające taki sam dźwięk. W poznaniu prawidłowej odpowiedzi pomagają kolorowe nutki. Bawiłam się tymi klockami na kilka różnych sposobów wręczając je do zabawy indywidualnej, jako zagadki w parach (gdy jedno dziecko musi odpowiedzieć drugiemu tym samym dźwiękiem), a nawet w grupie! Dzieci otrzymywały klocki  – każdy po jednym. Ich zadaniem było odpowiedzenie na sygnał podany przez nauczyciela – jeśli trzymają w ręku klocek wydający taki sam dźwięk.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – tridomino!

Tridomino to nie jest żadne zwykłe domino. Każdy wie, że zwykłe domino nieszczególnie zainteresuje przedszkolaka. Tridomino to układana wykonana z trójkątów – już sam jej kształt jest intrygujący dla dziecka. Zadaniem bawiącego się jest łączyć ze sobą trójkąty tak, aby stykające się ściany prezentowały taki sam układ cyfr. Wspaniałe! Jestem na etapie tworzenie literkowej alternatywy w postaci kart – ten pomysł jest wart transformacji!

Dobre zabawki dla przedszkolaka – puzzle a’la Tetris

Znacie Tetris? Jako dziecko uwielbiałam te spadające klocki. W tej układance mamy do wyboru dwie wersje. W pierwszej z nich naszym zadaniem jest ułożyć trójkąt na planszy według kodu kolorystycznego – w tej wersji zadanie jest dużo proste. Alternatywą jest ułożenie wzorów prezentowanych na kartach (w kolorze i czarnobiałe). To zadanie to dosyć trudny tangram, jego wykonanie zarówno z podpowiedzią kolorystyczną jak i bez to emocjonujące wyzwanie dla najmłodszych.

puzzle trójkątne

Dobre zabawki dla przedszkolaka – sorter manipulacyjny

To zabawka doskonaląca percepcje wzrokową, ale wymagająca również kombinowania. Czasem uwolnienie jednego koralika wymaga kilku pośrednich czynności! Percepcja wzrokowa zaangażowana jest na najwyższym poziomie.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – rybki dla koordynacji wzrokowo-ruchowej

Łowienie rybek jest bardzo wesołą aktywnością. Poza klasyczną zabawą, ze względu na kolorystykę, dzięki tej grze możemy doskonalić znajomość barw.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – zgadnij, co to?

Tym razem zadaniem dziecka jest ocenić na podstawie dotyku jaki przedmiot wylosowało z worka. Worek zaciśnięty jest obustronnie gumką co pozwala włożyć do niego dwie ręce lub grać równocześnie z kolegą.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – sorter dla małej motoryki   

Taki sorter na pewno znacie, ale zasłużył na specjalnie miejsce na mojej liście ze względu na jego wytrzymałość i możliwość nakręcania koła. Samo nakładanie koła to rzecz w niewielkim stopniu precyzyjna. W momencie, w którym koło należy nakręcić, to już wyzwania dla niejednego malucha – a dla dzieci w terapii często wspaniały trening.

Dobre zabawki dla przedszkolaka – gdzie ich szukać?

Każdy z nas ma swój ulubiony zakątek, w którym znajduje edukacyjne perełki. Ja mam kilka ulubionych zakątków:

  • Po drobiazgi chodzę do Flying Tiger – bo ich produkty bawią, są mądre i nienudne. Niekonwencjonalna szata graficzna przekonuje mnie – jako nauczyciela i zyskuje szybko sympatię dzieci.
  • Po polskie planszówki i gry dydaktyczne chodzę do marketów lub do Pepco – bo gra, jak to gra, niezależnie gdzie kupiona, w pudełku ma tę samą zawartość, a marketowe ceny i ceny Pepco są zdecydowanie bardziej atrakcyjne.
  • Po drewniane zabawki i pomoce dydaktyczne chodzę internetową ścieżką na dobrezabawki.com – sprawdziłam wielokrotnie i wiem, że niezależnie czy mam zabawkę rok czy miesiąc, wygląda i funkcjonuje jak nówka. A moje nauczycielskie i terapeutyczne oczy obserwowały już wiele dziecięcych “tortur i wypadków” z zabawką w roli głównej. Polecam i Wam!

Niezwykle cenna wiedza to to, gdzie porządnych zabawek szukać. Zachęcam do tego, żeby podzielić się nią w komentarzach!

 

Facebook Comments