Plansze z literami to coś, bez czego nie może obyć się żadna nauczycielka przedszkola! Prędzej czy później, nadchodzi w edukacji naszych maluchów ten czas, w którym zaczynają one coraz bardziej być zainteresowane poznawaniem liter. Co się z tym wiąże? Potrzebujemy pomocy, które pomogą dzieciom w przyjazny sposób oswoić się z kształtem liter. Przedstawiam przygotowane przeze mnie plansze z literami do pobrania i wydruku w formacie A4 lub A3.

plansze z literamiPlansze z literami do pobrania – co zawiera zestaw?

Prezentowane plansze z literami do pobrania to zestaw 24 liter polskiego alfabetu. Coś się nie zgadza? 🙂 Faktycznie, polski alfabet ma nieco więcej liter. Co zostało pominięte? Zmiększczenia (ć, ń, ś, ź, (ż))oraz samogłoski nosowe (ą, ę). Na etapie przedszkolnym ich wprowadzanie to często o wiele za szybko. W przedstawionym zestawie nie zostały wyszczególnione również dwuznaki ani np. ó. Z przyczyn dokładnie takich samych jak w przypadku zmiękczeń 🙂
Plansze z literami do pobrania- jak zostały przygotowane?

Każda karta składa się z 10 elementów – małej i wielkiej litery drukowanej, małej i wielkiej litery pisanej, czterech ilustracji oraz 4 podpisów. Podpisy zostały wykonane w kolorze – zgodnie ze zwyczajową zasadą, samogłoski oznaczone są kolorem czerwonym, spółgłoski – niebieskim. Wybrane ilustracje przedstawiają zróżnicowany poziom – tak jak i przedszkolaki. Znajdziemy wśród nich wyrazy o prostej budowie tj. kot, dom, lody, jak i trudniejsze: pingwin, ananas czy walizka. Nauczona doświadczeniem wiem, że dzieci często spotykają w książkach i życiu codziennym wiele trudniejszych liter i dwuznaków – tj. ą, ę, ń, ch, rz, itp. i szybko rozumieją sposób ich odczytywania. Dlatego, o ile nie są dedykowane im osobne karty, o tyle występują w nazwach niektórych ilustracji.
Plansze z literami do pobrania – wzory

Przykładowe karty prezentuje poniżej. Komplet znajdziecie w pliku, do którego odnośnik znajduje się poniżej. Zachęcam do pobrania i drukowania w dowolnym formacie (pliki można drukować również w formacie A3). Jeśli jednak wolicie plansze z bardziej wyrazistą ekspozycją litery, proponuję listopadowy zestaw, który znajdziecie tutaj: Alfabet – plansze i kolorowanki.
Pobierz karty z alfabetem

Facebook Comments