English with Little Ant – język angielski dla przedszkolaków, jak się na to zapatrujecie? Każda z nas musi wykazać się w swojej pracy zdolnościami plastycznymi, muzycznymi, kompetencjami dydaktyczną, psychologicznymi – prawdziwie humanistycznie i pedagogicznie, zgodnie z grecką etymologią słowa pedagog -> paidagogos “prowadzący dziecko”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że nauczycielki przedszkola zostały wyróżnione (dziwny komplement, ale komplement!) i z wiarą w sukces zlecono nam prowadzenie zajęć z języka angielskiego w przedszkolu. Nie jesteśmy filologami, nie ulega to wątpliwości. Ale filologowie nie są nauczycielkami przedszkola i tu tkwi nasza moc. Znamy nasze przedszkolaki, znamy ich potrzeby i wiemy jak je aktywizować, a także motywować do poznawania nowych rzeczy. Wiemy też jak wesprzeć siebie i dzieci odpowiednimi pomocami. I tutaj pojawia się miejsce na podręcznik, przewodnik metodyczny, itp. Jest ich wiele, poznajcie i ten! Zapraszam na wycieczkę z Małą Mrówką, czyli kilka słów o publikacji English with Little Ant.

Co jest ważne w wyborze programu kształcenia językowego?

Język angielski dla wielu nauczycielek to temat, który wywołuje zgrzyt i niepokój. Wiele z nas straciło kontakt z językiem obcym wraz z końcem studiów, a zwroty utrwalane są sporadycznie w wakacje (I need your help, I’ve lost my husband! …:). Brak wyższego wykształcenia w tym kierunku sprawia często, że czujemy się niekompetentnie – nasza warsztat nie jest tak bogaty, a doświadczenie przeważnie żadne. Warto więc wybierając program nauczania języka angielskiego w przedszkolu pomyśleć też o sobie, jako nauczycielu i wybrać go tak, by materiały dla nauczyciela, podręcznik, karty pracy możliwie jak najbardziej stanowiły dla nas pomoc, źródło inspiracji i źródło wiedzy w przypadku wątpliwości. Zastanawiając się nad wyborem podręcznika warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

  1. Atrakcyjne dla dziecka scenariusze zajęć (treściwe, elastyczne, ciekawe, oprawione muzyką, zabawą, interesującą aktywnością)
  2. Praktyczny przewodnik dla nauczyciela (ułatwiający przygotowanie do zajęć, inspirujący do wzbogacania ich o nowe treści)
  3. Cena
  4. Ciekawe pomoce (atrakcyjne graficznie karty, muzyka, itp.).

Jak prowadzić zajęcia? Na wesoło!

Co może dać dziecku język angielski wprowadzony w życie już w przedszkolu? Bardzo wiele – wczesna edukacja pozwala dziecku mimowolnie zaznajomić się z rytmem i wymową słów w języku obcym, otwiera w umyśle dziecka nową przestrzeń, jaką jest świadomość istnienia innych języków i kultur. A przede wszystkim daje motywacje do dalszego poznawania go. W związku z tym prowadzone zajęcia powinny być pełne śmiechu, radości, ciekawych zabaw i zajęć, dzięki którym dziecko nie będzie czuło stresu związanego z brakiem rozumienia niektórych struktur i słów  w języku obcym, a język angielski będzie czymś, co mówiąc prosto, polubi.

English with little ant

Co to oznacza dla nas, jako nauczycieli? Dużo śpiewu, śmiechu, zabaw ruchowych i zajęć plastycznych! To ostatnie połączenie nauki języka i form plastycznych stało się przewodnią myślą publikacji English with Little Ant.

English with Little Ant – co ciekawego skrywa?

Zostałam pozytywnie zaskoczona. Mała Mrówka nie raz pojawiała się na facebookowych bannerach i reklamowych postach, ale przez długi czas była przeze mnie ignorowana. Co odkryłam zaglądając do tej publikacji? Powiew świeżości. Piosenki, zabawy ruchowe i rymowanki na zajęciach z języka angielskiego to klasyka. Bardzo ważna, ale po pewnym czasie odtwórcza. Little Ant proponuje połączenie nauki angielskiego z pracą plastyczną i … to brzmi jak dobra zabawa!

English with little ant

Zaplanowane scenariusze zajęć (35 tygodni po 2 scenariusze) zawsze zawierają pracę plastyczną, która z jednej strony dodaje motywacji, a z drugiej naturalizuje proces nauki języka angielskiego, bo zamysł jest taki, że w trakcie trwania zajęć język angielski jest obecny cały czas – we wszystkich poleceniach nauczyciela, wspieranych gestem.

Uważam, że to bardzo ważne, aby angielski prowadzony był po angielsku. W innym razie zajęcia mniej lub bardziej przybierają formę nauki słówek, ale na etapie przedszkolnym, nie ma to większego sensu. Możemy znać wiele słów, ale wciąż pozostać niezdolni do komunikacji.

English with little ant

Prace plastyczne są krótkie, kierowane przez nauczyciela i spójne z zajęciami. Na przykład realizując temat dotyczący przedstawiania się – rysujemy swój portret, poznając nazwy figur – budujemy z nich dom. Pozwala to dziecku szczerze zaangażować się i nie stwarza sztucznych sytuacji, w których dziecko odpowiada z pamięci na pytanie What’s this?. Stanowczo na plus!

English with Little Ant – co zawiera pakiet i czy jest warty swojej ceny?

Pakiet podstawowy zawiera dwie płyty, podręcznik z 70 scenariuszami zajęć i teczkę z kartami pokazowymi – kosztuje 50 zł na stronie wydawnictwa. W porównaniu z zagranicznymi wydawnictwami, ta cena to zdecydowany plus.

English with Little Ant

Podręcznik rozpoczyna się wstępem, z którego dowiadujemy się jak wygląda przebieg zajęć, co jest motywem przewodnim. Poznajemy w nim Małą Mrówkę, która tradycyjnym londyńskim autobusem podróżuje do Wielkiej Brytanii, zapoznając dzieci z językiem i kulturą wyspiarzy. Każdy scenariusz zawiera kompletny przebieg zajęć, listę potrzebnych pomocy i piosenek wykorzystywanych na zajęciach. Jeśli nie czujemy się pewnie w kwestii wymowy, na jednej z dołączonych płyt znajdujemy polecenia nagrane przez lektora – możemy utrwalić słownictwo przez zajęciami, odtworzyć je dzieciom. Podręcznik kończą dwa scenariusze spektakli w języku angielskim, które mogę być wystawione przez dzieci lub dla dzieci.

English with Little Ant

Do każdego scenariusza dostosowane są karty obrazkowe, które znajdujemy w grubej teczce – są naprawdę przyjemne dla oczu przedszkolaka, a z perspektywy nauczyciela – czytelne, dzięki czemu łatwiej zadbać o rozumienie zwrotów, słów czy historyjek. Niektóre z nich stanowią formę pomocniczych piktogramów, pomagających zadbać o komfort prowadzonych zajęć (np. Be quiet, please! Sit down, please!).

Przygotowane propozycje tematów oraz piosenki dostosowane są do potrzeb dzieci rozpoczynających naukę angielskiego. Sam zestaw wyposażony jest w narzędzie ewaluujące naukę języka – dołączony na płycie formularz pozwala na ocenę postępów i zdolności dziecka.

Na przedszkolaki czeka natomiast książka z ćwiczeniami – kartami pracy, które pozwolą plastycznie zaktywizować je w trakcie zajęć. Karty pracy są czarnobiałe – łatwe do skserowania, jednak praktyczniej i wygodniej wyposażyć w zeszyt ćwiczeń każde z dzieci.

Ciekawa propozycja dla najmłodszych!

English with Little Ant

English with Little Ant  – język angielski, a w nim treści nauczania, czyli gdzie zabierze nas Mała Mrówka

Zakres tematyczny w wielu obszarach pokrywa się z tematami prezentowanymi w innych wydawnictwach – mamy więc rodzine, zwierzęta na wsi, ZOO, środki lokomocji i wiele innych. Choć z żalem stwierdzam brak tematów powiązanych z polską tradycją (Boże Narodzenie, Wielkanoc, pierwszy dzień wiosny, itp.), z radością przyjęłam akcenty wprowadzające dzieci w kulturę brytyjską, co też uważam za ważne. Szczegółowy rozkład treści znajdziecie na stronie wydawnictwa: English with Little Ant – rozkład materiału.

Co zatem sądzić o Małej Mrówce? Jest miłą towarzyszką dziecka w toku początkowej nauki angielskiego, a dla nas, jako nauczycieli jest na pewno dużym wsparciem i ułatwieniem.

Facebook Comments