Boże Narodzenie – obrazki, ćwiczenia, kolorowanki, szablony
Boże Narodzenie tuż, tuż i choć śnieg i mróz nas na razie oszczędzają, tym razem przygotowałam zestaw, dzięki któremu boże narodzenie zagości w dekoracjach, pracach i na zajęciach. Materiały można wykorzystać dowolnie – można drukować je w wersji XL, prezentować na zajęciach językowych, podczas pracy indywidualnej i stosować zajęć terapeutycznych. Słowem – można wszystko, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Jak można wykorzystać obrazki – uniwersalne pomysły dla dzieci w wieku przedszkolnym?
- pocięty obrazek – puzzle;
- obrazki w dwóch kopiach – gra Memory;
- podział na sylaby nazw obiektów przedstawionych na ilustracjach;
- doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania: To o czym mówię jest duże, zielone, ma przyjemny zapach. – zadaniem dzieci jest wskazać odpowiedni obrazek (choinka);
- Kim jestem? Czym jestem? Dzieci otrzymują papierowe opaski na głowy. Za pomocą gumy do plakatów nauczyciel mocuje dziecku na pasku jedną z wylosowanych kart: Mikołaj, choinka, renifer, bałwan, skrzat, itp. Nie jest ona znana dla dziecka. Zadaniem uczestników jest zadawać pytania zamknięte (takie, na które odpowiemy TAK lub NIE), tak, by dowiedzieć się kim lub czym są. Dobra zabawa gwarantowana!
- Zabawy doskonalące słuch fonematyczny: Obrazki rozwieszone są w sali. Gdy muzyka gra, dzieci biegają swobodnie. Gdy muzyka cichnie, nauczyciel dyktuje nazwę obrazka (sylabami lub głoskami) – zadaniem dzieci jest jak najszybciej znaleźć go w sali.
- Zabawy rozwijające twórcze, niekonwencjonalne myślenie: Dziwne pary – nauczyciel przygotowuje obrazki z różnych bloków tematycznych. Zadaniem dziecka jest wylosować dwa dowolne, np. renifer + jabłko i odszukać jak najwięcej podobieństw: np. Jabłko jest czerwone. Nos renifera jest czerwony. Jabłko i renifer nie potrafią mówić, itp.
- Kolorowanki mogą być wykorzystane do kalkowania – świetny sposób na doskonalenie małej motoryki
- Zalaminonowane kolorowe obrazki mogą służyć do nauki rysowania po śladzie (mazakiem suchościeralnym)
- Co zniknęło? – nauczyciel rozkłada 3-6 ilustracji przed dziećmi. Wspólnie z nimi nazywa je i prosi, by zapamiętały wszystkie. Następnie dzieci zamykają oczy, a nauczyciel chowa jeden rysunek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć co zniknęło. Świetne ćwiczenie doskonalące pamięć wzrokową.
- Ułóż zdanie – dzieci losują po jednej ilustracji. Ich zadaniem jest ułożyć zdanie zawierające wylosowany wyraz. Starsze dzieci mogą próbować stworzyć historię dodając kolejne elementy wg posiadanych ilustracji
- Skąd brać kolorowe obrazki? Mnóstwo jest ich >tutaj<
Obrazki do dowolnego wykorzystania:
Wszystkie spakowane i do pobrania tutaj:
A jeśli chcecie wydrukować je w gigaformacie, przeczytajcie post z 21.11.2016 >tutaj<
Kostka do gry:
A tutaj wszystko co do niej potrzebne do druku:
Szablony
Przydać mogą się również szablony – zarówno do prac plastycznych, jak i dekoracji:
Ćwiczenia, karty pracy – 15 wzorów:
Do pobrania tutaj:
Kolorowanki:
Do pobrania tutaj:
Poszukujecie scenariusza na jasełka? Ten jest genialny: Scenariusz spektaklu jasełkowego
Poszukujecie innych ciekawych inspiracji? Może Was zainteresować:
- Pierniczki – błyskawiczny przepis
- Szopka bożonarodzeniowa do wydruku
- Jak zwolnić piosenkę? – prosta instrukcja
- Megapaka inspiracji
Dziękuję za kolejną wizytę!
Comments (03)