Boże Narodzenie tuż, tuż i choć śnieg i mróz nas na razie oszczędzają, tym razem przygotowałam zestaw, dzięki któremu boże narodzenie zagości w dekoracjach, pracach i na zajęciach. Materiały można wykorzystać dowolnie – można drukować je w wersji XL,  prezentować na zajęciach językowych, podczas pracy indywidualnej i stosować zajęć terapeutycznych. Słowem – można wszystko, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Jak można wykorzystać obrazki – uniwersalne pomysły dla dzieci w wieku przedszkolnym?

 • pocięty obrazek – puzzle;
 • obrazki w dwóch kopiach – gra Memory;
 • podział na sylaby nazw obiektów przedstawionych na ilustracjach;
 • doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania: To o czym mówię jest duże, zielone, ma przyjemny zapach. – zadaniem dzieci jest wskazać odpowiedni obrazek (choinka);
 • Kim jestem? Czym jestem? Dzieci otrzymują papierowe opaski na głowy. Za pomocą gumy do plakatów nauczyciel mocuje dziecku na pasku jedną z wylosowanych kart: Mikołaj, choinka, renifer, bałwan, skrzat, itp. Nie jest ona znana dla dziecka. Zadaniem uczestników jest zadawać pytania zamknięte (takie, na które odpowiemy TAK lub NIE), tak, by dowiedzieć się kim lub czym są. Dobra zabawa gwarantowana!
 • Zabawy doskonalące słuch fonematyczny: Obrazki rozwieszone są w sali. Gdy muzyka gra, dzieci biegają swobodnie. Gdy muzyka cichnie, nauczyciel dyktuje nazwę obrazka (sylabami lub głoskami) – zadaniem dzieci jest jak najszybciej znaleźć go w sali.
 • Zabawy rozwijające twórcze, niekonwencjonalne myślenie: Dziwne pary – nauczyciel przygotowuje obrazki z różnych bloków tematycznych. Zadaniem dziecka jest wylosować dwa dowolne, np. renifer + jabłko i odszukać jak najwięcej podobieństw: np. Jabłko jest czerwone. Nos renifera jest czerwony. Jabłko i renifer nie potrafią mówić, itp.
 • Kolorowanki mogą być wykorzystane do kalkowania – świetny sposób na doskonalenie małej motoryki
 • Zalaminonowane kolorowe obrazki mogą służyć do nauki rysowania po śladzie (mazakiem suchościeralnym)
 • Co zniknęło? – nauczyciel rozkłada 3-6 ilustracji przed dziećmi. Wspólnie z nimi nazywa je i prosi, by zapamiętały wszystkie. Następnie dzieci zamykają oczy, a nauczyciel chowa jeden rysunek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć co zniknęło. Świetne ćwiczenie doskonalące pamięć wzrokową.
 • Ułóż zdanie – dzieci losują po jednej ilustracji. Ich zadaniem jest ułożyć zdanie zawierające wylosowany wyraz. Starsze dzieci mogą próbować stworzyć historię dodając kolejne elementy wg posiadanych ilustracji
 • Skąd brać kolorowe obrazki? Mnóstwo jest ich >tutaj<
Obrazki do dowolnego wykorzystania:

Wszystkie spakowane i do pobrania tutaj:

A jeśli chcecie wydrukować je w gigaformacie, przeczytajcie post z 21.11.2016 >tutaj<

 

Kostka do gry:

kostka

A tutaj wszystko co do niej potrzebne do druku:

 

Szablony

Przydać mogą się również szablony – zarówno do prac plastycznych, jak i dekoracji:

 

 

Ćwiczenia, karty pracy – 15 wzorów:

Do pobrania tutaj:
Kolorowanki:

Do pobrania tutaj:
Poszukujecie scenariusza na jasełka? Ten jest genialny: Scenariusz spektaklu jasełkowego

Poszukujecie innych ciekawych inspiracji? Może Was zainteresować:

Dziękuję za kolejną wizytę!

 

Zapisz

Facebook Comments