Jesień jak to jesień – czasem szara, czasem kolorowa, czasem mokra, czasem mroźna. Co roku jest podobnie. Ale na naszych tablicach i w naszych galeriach nie może wiać nudą! Tą pracę wypatrzyłam bodaj na krokotaku, którego prze-uwielbiam. Dzielę się z Wami naszym wykonaniem i kilkoma podpowiedziami, dotyczącymi wykonania tego z grupą przedszkolną. Zachęcam do wykonania  – płaskie techniki bywają piękne, ale 3D to już wyższy poziom plastycznego wtajemniczenia!

Czego potrzebujemy?
  • szary papier;
  • nożyczki;
  • klej w sztyfcie;
  • skrawki bibuły w jesiennych barwach.
Ile czasu zajmuje ta praca i dla kogo jest przeznaczona?
  • dla najstarszej grupy w przedszkolu i zdecydowanie wymaga przynajmniej 40 minut (uśredniając wybitne przedszkolaki z obu biegunów).

 

Jakie korzyści przynosi, poza plastycznymi:
  • doskonałe ćwiczenie małej motoryki.

 

Arkusz szarego papieru składamy na pół i tniemy na kawałki szerokości około 10 cm, długości ołówka. Ja tą część przygotowałam za dzieci.

Każdy z pasków dokładnie zwijamy. I tu jest cały sekret, cała trudność i cały urok tych drzewek. Siedzieliśmy sobie razem na dywanie, ćwiczyliśmy eleganckie skręcanie i naprawdę trochę to zajęło nim każdy był zadowolony ze swojego efektu. Ci, którym szło lepiej, uczyli innych i motywowali. Było inaczej niż zawsze – powietrze przepełniała duma z wykonania takiej trudnej i żmudnej misji!

Efektem tej pracy był rząd świderków 🙂

Kolejną rzeczą było skręcenie tej formy tak, by zaczęła ona przypominać drzewko i przyklejenie jej do wybranej podstawy. Tutaj poszło już łatwiej 🙂

A teraz już z górki – kto uporał się z pniem, zajmował się montowaniem listków. Zaproponowałam zrobienie ich z ‘wiórków’ lub kuleczek. Wiórki cieszyły się większym powodzeniem.

20160922_095412

Drzewko po wykonaniu wygląda naprawdę uroczo. Małe jest piękne! To taki nasz jesienny bonsai.

A jedno przy drugim stworzyły uroczy, jesienny las!

Wierzę, że każda praca w jakimś stopniu napawa nasze przedszkolaki dumą. Ale tym razem naprawdę poczucie satysfakcji czuło się w powietrzu!

Polecam i przesyłam jesienne pozdrowienia!

Facebook Comments