Jesień – praca plastyczna w tym temacie to świetna sprawa! Jesień jest kolorowa i inspirująca. Ja chciałam zainspirować Was do stworzenie drzewa… z farbowanych pestek dyni. Przygotowanie do jej wykonania nie jest długie, a efekt… oceńcie same!

Jesień – praca plastyczna. Czego potrzebujemy?

  • Klej typu magik, najlepiej ten z dzióbkiem
  • Kartka (moim zdaniem najlepiej biała)
  • Czarna/brązowa farba lub czarny/brązowy papier
  • Pestki dyni w skorupce
  • Barwniki spożywcze.

Wykorzystanie każdego z tych elementów jest raczej oczywiste, warto jednak wiedzieć, że bardzo tanie barwniki spożywcze, dostępne na allegro, doskonale się spisują,
Zaczynamy od barwienia pestek dyni:

W wodzie rozpuszczamy jedną porcję barwnika:

 

Wsypujemy pestki, mieszamy, dociskamy (wypływają), miksturę zostawiamy na jakieś 10-15 min.

Wyciągamy pestki, odcedzamy i suszymy.

Ja jestem niepoprawnie niecierpliwa, więc do tego celu użyłam suszarki do włosów 😉 3 minutki potężnego gorąca z tego kosmicznego pistoletu i gotowe!

20160922_132824
Co tu dużo mówić – pestki są gotowe. I mają pięęęęękne kolory!

Pozostaje tylko przykleić je, imitując liście na jesiennym drzewie. 

Przygotowane pestki należy zamoczyć w dosyć dużej ilości kleju – tak, by położone na kartce nie odpadały.

20160922_194713

Całość wygląda naprawdę ekstra i nadaje się na pracę dla każdego poziomu wiekowego, na konkurs i jako inspiracja do stworzenia mozaiki na jakąś uroczystość.
Farbowane pestki – jak je wykorzystać?

Jeśli zostało nam za dużo pestek, możemy wykorzystać je jako dekorację, liczmany lub drobne elementy do zbierania (doskonalenie paluszów). Tyle ile głów – tyle inspiracji! Jedną z mniej typowych odnalazłam gdzieś w czeluściach internetu, oto i one:

Pozostałe pestki proponuję wykorzystać jako materiał do plastycznych improwizacji. Albo…Patrzcie tylko na to! 🙂 Oto naszyjnik z pestek dyni. Nie mojej roboty, znaleziony za pośrednictwem googla:

11251_73183_big

Te kolorowe pestki to także genialny materiał do sensorycznych zabaw. Są przyjemne wizualnie, a grzebanie w nich, przesypywanie i przekładanie to świetne zajęcie dla wszystkich wrażliwców.

Co myślicie, jak jeszcze można je wykorzystać?:)

Zapisz

Facebook Comments